mulla on sähkötoiminen 16v vanha varaaja ja nyt heitti toimimasta. lämmin vesi loppui päivällä ja yösähkö ei lämmitä sitä. vesi ei kuitenkaan oo ihan niin kylmää kuin se tulee kylmä asennossa. mutta varaajassa voi olla edellisen yön lämmittämä vesi viellä haalean lämmintä. mutta enempää se ei kuitenkaan lämpene. missä vika.
miksi ei tuu lämmintä vettä
hajosi
161503
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
ja eiköhän tuo jouda jo vaihtoon jos vika varaajassa. Uudet ei hirveitä maksa ja korjaaminen tulee melkein yhtä kalliiksi.
ei ne nyt mitään ilmasia ole. 500e ylöspäin
taas vuosia ja rempattu voi puhjeta seuraavakasi.
Sulla on varmaan kylmän veden putki hajonnut siellä varaajan sisällä, joten vaihtoon menee.
Varaaja on sen verran vanha että myös muut osat voivat olla jo lopussa, joten vaihtamalla pääset helpommalla ja luultavasti halvemmalla.
500e/15v = 34e/v vaihtotyö 100-300 riippuu mitä joudutaan tekemään.
Osta sellainen varaaja,jossa on sekoittajat mukana.
Jos vesi lämpeää edes hiukan on osa vastuksista hajonneet. Pitäisi selvitä vastusta vaihtamalla.
Jos ei lämpiä yhtään on vastus hajonnut kokonaan tai pytty ei saa sähköä. Tarvii selvittää meneekö virtaa vastuksille asti. Esim yösähköllä jos lämpiää niin kuuntele tariffin vaihdom aikaan keskuksella vetääkö lämpimän veden kontaktori.
Surullinen tosiasia lienee että tarviit aluksi sähkömiehen selvittäämään vastusten tilan ja tuleeko pyttyyn sähköä.
Tämän analyysin jälkeen voi pääätää seuraavasta toimenpiteestä.
pikkusen vesi lämpiää mutta niin mitättömän vähän ettei siinä ilkeä suihkussa käydä.
se pikkusen haalea lämpö voi kyllä johtua siitä että se paripäivää sitten oli viellä kuuma. mutta kun kokeilee säiliän pohjaa niin kylmältä tuntuu eli ei siellä ainakaan kuuma vesi oo. mutta pitää mitata vastus onko se sökö.
Sökö. Vaihdata uusi ruostmattomasta teräksestä oleva vastus. Niin minä tein vastaavassa tilanteessa ja kestää loppuikäsi. Lämmin vesi nuosee aina varaajan yläosaan ja alhaalta ottaa kylmää vettä tilalle. Minulla vanha vastus mureni kädessä.
joo vastusta olen alkanu myös epäileen. onko sen vaihtamisessa mitään erityistä huomioitavaa. säiliö tyhjäks ja pultit pohjasta auki ja rojut ulos. ei kai siinä muuta.
ei se vastus kovin edullinen ole. mittaus osoitti että vastuksen läpi kulkee virta.
voisin itsekki tarkastaa jos saisin varaajan tyhjäksi. vähänaikaa tulee vettä mutta taitaa ilma loppua. pitääkö/kestääkö säiliön päällä keskellä olevaa pulttia aukasta jotta saisi ilmaa sisälle ja vedet ulos.
vaihdon yhteydessä säiliön tyhjennyksenkin. En muista mitä maksoi, mutta alkuperäinen vastus oli huonoa laatua.
katoitko miten otti. hanat kuumalle ja täysille mutta hitaasti tulee silti. se luki jossain,.
mitään. Vastus menee kuitenkin vaihtoon. Varaajassa ei ole muuta vikaa. Putkimies hoitaa tarkistuksen ja vaihtaa samalla uuden laitteeseen sopivan vastuksen. Sähkömiestä ei tarvita.
vastus oli menny halki. hyvin onnistu ite aukasta ja vaihtaa. ainoa hankala oli saada vedet pois mutta lopulta löyty kohtuu nopea konsti.
itse tekemään. Turha sitä olisi ollut koko varaajaa vaihtaa. Olin oikeassa vastuksen suhteen.