Auttakkee.

Olen ostamassa vuoden 1980 Datsun Cherryä. Onkohan pahoja ruostevikoja? Myyjä sanoi,että ei olis. Onko kokemuksia??Helmoja oli maalattu, mutta myyjä sanoi,että oli vain kiveniskemiä.
6982
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

oli joskus cherry ja siinä muuta ollutkaan kuin ruostevikoja,jouduin tekemään helmat ja osan pohjaakin uusiksi,ota piikki käteen ja testaamaan pohjan ja helmojen kunto

Äänestä

Olisipa seksikäs pyydys, Tadsum Serru.
Vai miten ne vanhat isännät sen lausahtaa?
Yhdeksän vuotta yli keskimääräisen hävitysrajan.
Aivan museoikäinen katseenvangitsija. Ja nuuka.

Voi olla, että joku on sen suojauttanut ja pitänyt hyvin.
En uskaltaisi vieraaseen Datsuniin tarjota meisseliä.
Sormin painellen tuntee rapsakan ruosteen tai
periksi antavan ohentuneen pellin.
Saumojen ja paksumpien kiinnitysten vierestä painellen.
Taka-akselin tukikohdat katoavat, ja ovat kalliita.
Tukivarsien pelteihin voisi pyytää lupaa meisselillä tökkiä.
Autoa pitäisi nostaa, että näkisi katsastajan silmin.

Jos olisi säilynyt, niin puhalla koteloihin öljyä.
Mitä tahansa, kunhan on hyvin imeytyvää.
Käsittely kannattaa uusia jonnii aijjan piästä.
Parasta olisi ensin pestä ja kuivata kotelot kurasta.
Hitsarit eivät tykkää ruostesuojauksesta.
Mutta heitä uhmaten, säilö aarteesi, massatenkin.
Itselläni on 40-vuotias, 20 vuotta sitten puhkiruostunut
öljyämisellä ajoon pelastettu VolksWagen 1200 Standard.
Mutta Datsun, isolla D:llä, niinkun Dodge, myyjä oli
aikoinaan D-auto, niitä ei enää parempia tehtaasta tule.
Älähän innostu ja ahmaise ruostetta.

Äänestä

Cherryt oli jo uutena ruosteessa ja kuuluisia
"säälirajastaan". joka nousi ainavaan ylemmäs.
ensin mattamustalla helmat, sitten pokkaukseen,
sitten listaan jne.. ja useita kertoja vuodessa.
älä vaan osta. isket kätes paskaan.

Äänestä

vai että vaan kiveniskemiä.. Ne kiveniskemät voi olla silti ruosteessa vaikkei näkyis päällepäin.. nähty on ja monet kerrat.. kivet on hakannu pintamaalin pois tulee pohjamaali näkyviin ja pohjamaali on ni huokosta että se päästää kosteuden läpi ja ruostuu, mut helppo ruosteen päälle on vetää maalia.. mut ainahan noita ihmeitä liikkuu tien päällä..

Äänestä

tollaseen pirssiin enää edes löytää osia,nehän on lähes kaikki jo poistunut n.10 vuoden sisään melko tehokkaasti liikenteestä...

Äänestä

Datsun Cherryt on lakaistu pihasta,näin pitkää se ei ole voinut säilyä kuin täysin hapettomassa tilassa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Matsui kirjoitti:

Olen ostamassa vuoden 1980 Datsun Cherryä. Onkohan pahoja ruostevikoja? Myyjä sanoi,että ei olis. Onko kokemuksia??Helmoja oli maalattu, mutta myyjä sanoi,että oli vain kiveniskemiä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu