Kyllä ottaa päähän! Kun yritin varata päivystykseen perjantaina aikaa, niin diagnoosi annettiin puhelimessa! Kurkku oli helvetin kipeä, niin kipeä, ettei puhua kunnolla pystynyt, saati syömään jotakin,laatta lensi ja heikotti, kuume oli korkea! Päivystykseen ei annettu aikaa, vastattiin vain, että he eivät voi tehdä mitään! Onneksi pääsin lauantaina yksityiseen päivystykseen ja minulla todettiin angiina ja oksennustautiEikö ihmisillä ole enää oikeutta päästä lääkäriin???! Kysyn vaan!
Porvoon päivystys!!!!!
13
2181
Vastaukset
- niinpä niin
Ja mitähän lääkäri mahtoi sun vatsataudillesi ?
- dfgdfgd
Mitähän ne lääkärit nyt yleensä.
- alkaa narina
dfgdfgd kirjoitti:
Mitähän ne lääkärit nyt yleensä.
Vatsatautiinkin kun ei auta muu kuin kärsiä.
Jos lääkäriaikoja on kuusi ja potilaita kolmekymmentä niin tyhmempikin tajuaa että ongelmia syntyy. Sairaalat, lääkärit tai hoitajat eivät siihen ole syyllisiä. Toivottavasti kävitte äänestämässä ! Siellä ne päätökset tehdään. - ..............................
vatsatauti on vatsatauti ja menee ohi oksentamalla, mutta angiinaan tarvitsee lääkkeet!!!! Ei se itsestään parane ja on vittumainen tauti! Toivottavasti sairastat sen joskus!
- niin...
.............................. kirjoitti:
vatsatauti on vatsatauti ja menee ohi oksentamalla, mutta angiinaan tarvitsee lääkkeet!!!! Ei se itsestään parane ja on vittumainen tauti! Toivottavasti sairastat sen joskus!
mitenköhän niistä lääkkeistä on hyötyä jos oksennat??? kysynpä vaan. kyllä noi tollaset vaivat hoituu omassa tk:ssa virka-aikana. päivystyksessä on tiukks prioriteetti mitä siellä hoidetaan, mitä ei. tuskin oireet alko just ja nyt, ja yleensä ihminen kyllä kestää muutaman päivänkin oksentaen sekä kurkkukipuisena. -kokemusta on-
- kuinka huonosti asiat ovat
Arkena on illalla hiljaista. Puhelin soi ja sanonmme kaikille "mene aamulla terkkariin"
3 asiakasta Porvoossa on kaaos.
Menisivät joskus helsinkiin ja katsoisivat mikä on oikeesti kiire.
Porvoo on lepokoti stadiin verrattuna ja sillti ne jaksaa itkeä "onpa taas todella kiire jne."
Porvoossa esiintyy paljon välinpitämättömyyttä ja ikärasismia ja mukana tuomaa väsy,mystä.
Ei siellä ole kuin muutamama aktiivinen hoitsu.
VANHAT NUKKUU SOHVILLA
- Joutavaan
Kaikenlainen joutava paskanvääntö kiinnostaa lääkäreitä enempi kuin kenenkään kurkku. Kun työaika terveyskeskuksessa on saatu kulutettua niin sitte mennään lääkärikeskukseen kultaa vuolemaan.
- se on
että samat lekurit kiertää julkista ja yksityistä sektoria (kuten myös tk päivystyksen ja sairaalan päivystyksen lääkärit ovat usein samoja tyyppejä)
Eiköhän päivystyksessä hoideta etusijalla vähän akuutimmat asiat kuin joku angiina ja oksennustauti...
- eipä kannattaisi
tulla tietämystään julkisesti esittelemään. Typerys olet!
- Äänestänyt...
Vielä huonommaksi muuttuu pääsy päivystykseen, kun porvarit pääsi valtaan. Kävitkö muuten äänestämässä, vai oliko kurkkusi silloinkin kipeä...?
- porvoo
Porvoon päivystys on surkea ja lääkärit eivät tiedä mitään.
- sittenhän
porvoo kirjoitti:
Porvoon päivystys on surkea ja lääkärit eivät tiedä mitään.
sinne ei kannata mennä - vaikka olis mikä hätä. yritä vaikka suoraan helsinkiin niin saat paskaiset naurut päin näköä.
kannattaa miettiä asenteita - luulenpa vaan, että jos sulla on oikeasti hätä ja hoitoa vaativa vaiva, osaa porvoonkin henkilökunta sua hoitaa... tai ehkä tää on vaan illuusio. mä olen ainakin saanut ihan hyvää hoitoa kun olen syystä sinne hakeutunut. (ei yskä-paska-pahaolo syyt, ne ei kuulu sairaalaan, eikä edes tk-päivystykseen)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17622339Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant759542Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.337534Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va826355SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1856024Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot445031HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1084666Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1014416Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo912122Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k821399