Puolet sisään

Hei mitä tuo tarkoittaa?
Aion hakea yhteen aineeseen ja yo-pisteeni eivät ole kilpailukykyiset. Oletko itse päässyt pääsykokeella sisään ja millaisen ylisuorituksen teit?
2578
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Itse hakiessani v. 1999 Tampereen yliopistoon pääsin sisään pelkän pääsykokeen perusteella, valinnassa otettiin huomioon silloin yo-todistuksesta äidinkieli, matematiikka tai reaali (parempi) ja paras vieras kieli, kielissä ja matematiikassa siten, että eniten valintapisteitä tuottava otettiin huomioon: pitkän oppimäärän kokeen C vastaa pisteissä lyhyen L:ää. Siis esim. kielissä jos pitkä englanti oli C ja lyhyt saksa E, niin pitkästä englannista sai enempi pisteitä, kun se vastasi lyhyen kielen L:ää. Keskipitkän oppimäärän (ruotsi) kokeen pisteytystä en tarkkaan muista, muistaakseni se meni väliin siten, että keskipitkän kokeen M oli huonompi kuin lyhyen L, mutta keskipitkän E parempi kuin lyhyen L. Reaali vastasi pitkää oppimäärää, esim. reaalin L vastasi pitkän matikan L:ää, muistaakseni ainakin, ihan varma en ole.

Itselläni huomioon otettiin pitkän matikan E, pitkän englannin E ja äidinkielen C. Tuo äidinkielen C tarkoitti käytännössä sitä, että ylioppilastutkintotodistuksella ei tuolloin Tampereen yliopistoon hakiessa tehnyt mitään. Sitten pääsykoe meni ihan mukavasti ja koska se yksin huomioon otettuna antoi paremman aseman sisäänpääsyssä kuin että jos pääsykoe ja ylioppilastutkintotodistus otettiin huomioon, niin sitten minut valittiin pelkän pääsykokeen perusteella. Systeemihän menee niin yleensä, että ensin valitaan puolet sisään otettavista sekä pääsykokeen, että yo-todistuksen antamien pisteiden perusteella. Sitten kun esim. 50 hakijaa on valittu (jos 100 valitaan), niin loput 50 valitaan pelkän pääsykokeen perusteella, eikä loppujen 50 kohdalla katsota yo-todistusta ollenkaan. Noille ryhmille on tietysti eri sisäänpääsypisterajat, koska yo-todistuspisteet lisätään pääsykoepisteiden päälle. Siis hyvällä yo-todistuksella voi päästä helpommin sisään, vaikkei pääsykoe menisikään erinomaisesti ja toisaalta huonokaan yo-todistus ei sisäänpääsyä estä, jos pääsykoe menee oikein hyvin.

Äänestä

Itsekin päässyt pääsykokeen perusteella sisään, joten huonommat paperit menettävät siinä täysin merkityksensä :). Itsellä oli M:n paperit ja vastassa oli monen L:n ylioppilaita :D.

Älä siis lannistu! Lue pääsykoekirjan tarkkaan! Jos muistat kirjan sanasta sanaan ja ymmärrät sen, niin sisäänpääsy on varmaa.. Onnea ja menestystä

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pelkillä pääsykokeilla? kirjoitti:

Hei mitä tuo tarkoittaa?
Aion hakea yhteen aineeseen ja yo-pisteeni eivät ole kilpailukykyiset. Oletko itse päässyt pääsykokeella sisään ja millaisen ylisuorituksen teit?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu