Suolahuonehoidon väitetään auttavan allergisia, mutta olisi kiva kuulla myönteisiä kokemuksia toisilta ennen kuin tuollaiseen aika kalliiseen hoitoon menee. Meidän lapsi on allerginen lepän ja koivun siitepölylle ja olisi hienoa, jos niihin oireisiin saisi muutakin apua kuin allergialääkkeistä. Mitenkähän lapsi yleensä kokee sellaisen hoidon, ja pitäisikö siinä aikuisen olla mukana?
Suolahuonehoito
4
2645
Vastaukset
- lapsen hengitystiehoidosta.
Uskoisin, että toimii yksilöllisesti. Me olemme saaneet sieltä apua limaongelmiin (tulee juoksevammaksi, ja poistuu keuhkoista helpommin!)Ainakin meidän suolahuoneellamme alle kouluikäisen hoidoissa vanhemman läsnäolo suotavaa. Ei sitä lapsi jaksaisikaan olla yksin 45 min. suljettuna tiettyyn huoneeseen. Meillä käytetään tuo aika videon katseluun ja hiekkaleluilla yms. leikkimiseen. Äiti lukee lehtiä. ja molemmilla on ihan mukava rentouttava hetki siellä. Vanhempi ei maksa omasta käynnistään ainakaan meillä.
- apua tullut!
Hyvä kuulla, että ainakaan teidän ei ole tarvinnut maksaa vanhemman käynnistä. Sitä juuri ajattelin, että kalliiksi tulee, jos aikuisenkin on maksettava, vaikka hänellä ei hoidolle ole tarvetta. Meidän lapsi on jo 9-vuotias, joten ehkä voisi olla siellä yksinkin, jos ottaisi lukemista mukaan. Tuleeko lehdille tai kirjoille siellä jotakin vahinkoa, vai voiko ottaa hyviäkin kirjoja luettavaksi?
Vielä kyselen muita juttuja. Miten se videoiden katselu onnistuu, onko siellä laitteet valmiina ja oman videon voi laittaa näkymään? Onko samalla kertaa ollut muita hoitoa saamassa, ja millaista on olla sellaisessa pienessä huoneessa vieraiden kanssa, ahdistavaa vai mukavan seurallista : ) ? Vaatiiko monta hoitokertaa, että vaikutuksen huomaa, ja miten tiheään kannattaa käydä? Kiitos, jos jaksat vastailla, ja muidenkin kokemuksia mielelläni kuulisin. - vahingoittuisi siellä...
apua tullut! kirjoitti:
Hyvä kuulla, että ainakaan teidän ei ole tarvinnut maksaa vanhemman käynnistä. Sitä juuri ajattelin, että kalliiksi tulee, jos aikuisenkin on maksettava, vaikka hänellä ei hoidolle ole tarvetta. Meidän lapsi on jo 9-vuotias, joten ehkä voisi olla siellä yksinkin, jos ottaisi lukemista mukaan. Tuleeko lehdille tai kirjoille siellä jotakin vahinkoa, vai voiko ottaa hyviäkin kirjoja luettavaksi?
Vielä kyselen muita juttuja. Miten se videoiden katselu onnistuu, onko siellä laitteet valmiina ja oman videon voi laittaa näkymään? Onko samalla kertaa ollut muita hoitoa saamassa, ja millaista on olla sellaisessa pienessä huoneessa vieraiden kanssa, ahdistavaa vai mukavan seurallista : ) ? Vaatiiko monta hoitokertaa, että vaikutuksen huomaa, ja miten tiheään kannattaa käydä? Kiitos, jos jaksat vastailla, ja muidenkin kokemuksia mielelläni kuulisin.(lehdet,kirjat). Nehän viedään sinne mukana hoidon ajaksi ja taas pois. Videot asetetaan huoneen ulkopuolelle, ainakin meillä. Ovesta lasin läpi on niitä katseltu (tv lähellä, melkein kiinni oven ikkunassa). Me olemme saaneet olla aina siellä pojan kanssa kahden. Kukaan muu ei kyllä kestäisi katsella 45 min. vilkkaan lapsen touhuja suljetussa huoneessa, paitsi äiti :). Pyrin viemään pojan 2-3 krt. vuodessa sinne, 10 käyntiä/hoitojakso. Tiheytenä pari kertaa viikossa, ei peräkkäisinä päivinä. Luulen, että suositukset erovat diagnoosin mukaan. Toisissa sairauksissa suositellaan useampaa käyntiä, kun taas toisissa selviää vähemmällä. Meillä vaikutus alkoi parin ekan kerran jälkeen. Ei kai voi sanoa mitään yleistä, vaan hoito tehoaa yksilöllisesti.Kokeilkaa.
- vastauksista!
vahingoittuisi siellä... kirjoitti:
(lehdet,kirjat). Nehän viedään sinne mukana hoidon ajaksi ja taas pois. Videot asetetaan huoneen ulkopuolelle, ainakin meillä. Ovesta lasin läpi on niitä katseltu (tv lähellä, melkein kiinni oven ikkunassa). Me olemme saaneet olla aina siellä pojan kanssa kahden. Kukaan muu ei kyllä kestäisi katsella 45 min. vilkkaan lapsen touhuja suljetussa huoneessa, paitsi äiti :). Pyrin viemään pojan 2-3 krt. vuodessa sinne, 10 käyntiä/hoitojakso. Tiheytenä pari kertaa viikossa, ei peräkkäisinä päivinä. Luulen, että suositukset erovat diagnoosin mukaan. Toisissa sairauksissa suositellaan useampaa käyntiä, kun taas toisissa selviää vähemmällä. Meillä vaikutus alkoi parin ekan kerran jälkeen. Ei kai voi sanoa mitään yleistä, vaan hoito tehoaa yksilöllisesti.Kokeilkaa.
Tuollaisia käytännön kokemuksia ja vinkkejä juuri kaipasin kuulla. Täytyypä soittaa ja varata aika niin nähdään jos meidänkin lapsi tuosta hoidosta hyötyisi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 943652
Nainen olet minun
Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli463003Sille ei voi enää mitään
Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.782507- 612358
Harmi jos ei enään nähdä
Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki512321Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun
mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??1172297Vau miten upea nainen!
Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.202197- 1172188
Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv212183- 642040