4D: 33 000 kaloria päivässä

pataässä9

Klo. 22:00, neloselta. Lainaus telkku.com:ista:

"(Larger Than Life: 33,000 Calories a Day). Dokumentin aiheena on supersairaalloinen lihavuus, joka on nopeasti yleistymässä. Britanniassa ylipaino aiheuttaa arviolta 30 000 kuolemaa vuodessa, kun alkoholin aiheuttamien kuolemien määrä on 6500. Ohjemassa haastatellaan neljää valtavan ylipainoista ihmistä, joista kolme viettää päivät pitkät lähinnä makuuasennossa. Heidän olisi pakko muuttaa ruokailutottumuksiaan tai edessä on ennenaikainen kuolema. Heille on kehittynyt syömiseen niin vahva addiktio, että sitä voisi verrata huumeriippuvuuteen. Dokumentti."

Itselläni toi syömisongelma on aika päinvastainen, mutta aion silti katsoa tänään tämän dokkarin (aina on kiinnostanut dokumentit).

Entäpä, aiotko sinä katsoa? Keskustelua aiheesta voi pistää tänne.

12

3207

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joo katon :D

      Kiva et en oo ainut jolla menee huonosti :DDDD

      ei pahalla! itellä kans päinvastanen onkelma!!

    • pataässä9

      Koko dokumentin ajan mietin vain sitä, että mistä ihmeestä nuo ihmiset saivat rahat kaikkeen siihen ruokaan...?
      Ja kävi sääliksi niitä muita perheenjäseniä. He joutuvat raatamaan oman rakkaansa takia, tekemään ruuat ja kaikki aikuisille ihmisille. Ihmisille, joiden pitäisi asua omassa kodissa eikä kyhjöttää perheen nurkissa.
      Surullista.

      Alkoi pännimään pikku hiljaa se, kuinka kuvaaja jatkuvasti kuvasi sitä, kuinka nämä addiktoituneet söivät (kameralla zoomasi ja tuollaista). Itse on tullut kameroilla nuorempana kikkailtua ja siksi sitä kiinnittää erityistä huomiota kamerakulmiin ja tuollaisiin.. Ehkä dokumentin tekijät yrittivät saada sairastuneet näyttämään jonkin sortin hirviöltä tai friikeiltä, kuka tietää. Amerikka taitaa tehdä mitä vaan, jos vain rahaa siitä saa.

      • rck

        Jos oma sukulainen olisi samassa tilanteessa, tekisin kaikkeni että hän saisi apua enkä ainakaan edesauttaisi ja nopeuttaisi kuolemaa kantamalla lisää sitä epäterveellistä moskaa.

        Ohjelmassa sanottiin että heillä on addiktio ruokaan. Yksikään heistä ei näyttänyt päivittäin syövän mitään kunnon ruokaa, vaan rasvaisia ja sokerisia kaloripommeja.

        En käsitä miksei läheiset vaan tuoneet esim. salaattia? MIKSI?


      • .......
        rck kirjoitti:

        Jos oma sukulainen olisi samassa tilanteessa, tekisin kaikkeni että hän saisi apua enkä ainakaan edesauttaisi ja nopeuttaisi kuolemaa kantamalla lisää sitä epäterveellistä moskaa.

        Ohjelmassa sanottiin että heillä on addiktio ruokaan. Yksikään heistä ei näyttänyt päivittäin syövän mitään kunnon ruokaa, vaan rasvaisia ja sokerisia kaloripommeja.

        En käsitä miksei läheiset vaan tuoneet esim. salaattia? MIKSI?

        siis jos niiden oli pakko syödä niin miksi omaiset eivät ostaneet kaapit täyteen vähäkalorista ruokaa, miksi tuollaisia kaloripommeja?

        tuli hirveä kuvotus jo pelkästään niiden näkemisestä. en voi ymmärtää, vaikka syömishäiriöstä itsekin kärsin (anoreksiasta tosin), kuinka joku voi syödä itsensä noin sairaaksi.


      • ...

        mistä ne tosiaan saivat rahat siihen kaikkeen? Ja se ykskin joka pudotti ämpärin ikkunasta että sai siihen ruoat ja rahat oli siinä ämpärissä. Eihän se pääse käymään missään pankkiautomaatilla. Mistä se ne setelit saa o.O


      • olivatkin

        ja ihan itse hankittuna.

        Minusta vankeusrangaisuksen arvoista toimintaa.
        Pakko dietin paikka.


      • yleensäkään mitään?
        rck kirjoitti:

        Jos oma sukulainen olisi samassa tilanteessa, tekisin kaikkeni että hän saisi apua enkä ainakaan edesauttaisi ja nopeuttaisi kuolemaa kantamalla lisää sitä epäterveellistä moskaa.

        Ohjelmassa sanottiin että heillä on addiktio ruokaan. Yksikään heistä ei näyttänyt päivittäin syövän mitään kunnon ruokaa, vaan rasvaisia ja sokerisia kaloripommeja.

        En käsitä miksei läheiset vaan tuoneet esim. salaattia? MIKSI?

        tollanen joutaa kaupassa käymään ihan itse.


    • vangita ja tuomita

      murha yrityksestä. Jos ei ite jaksa ruokiaan hakea, niin kuolkoon pois.

      • että jos

        anorektikot laitetaan pakkohoitoon siitä että vaurioittavat elimistöään syömättömyydellä, miksi noita ei laiteta pakkolaihikselle, vaurioittaahan lihavuuskin elimistöä!


    • ..syyllisiä, vai mitä???

      Mullekin tuli mieleen ohjelmaa katsoessa, että jos hemmo ei ole sängystä nousut 5 vuoteen, niin miten se maksaa noutoruuat.

      Eli läheiset, jos ovat aidosti huolissaan, voisivat takavarikoida pankkikortin/puhelimen yms.

      Jos ihminen makaa pelkästään vuotesssa, on sitä suht helppio valvoa...

      • oma poika voi?

        Lähes liikuntakyvyttömän naisen 19-vuotias poika haki äidilleen kassikaupalla ruokaa. Äiti oli taatusti ollut noin lihava jo vuosikausia eli poika oli rooliinsa joutunut jo alaikäisenä.


      • eläkkeellä aivan

        samoin kuin pahasti kroonisnoituneet anorektikotkin. Sen mustan kaverin perhehän sanoi, että heidän kokatessa ruoka on terveellisempää kuin noutoruoka, jota hän tilaa 100% varmasti, jos kukaan ei kokkaa, eikö siinä jopa sanottu, että kaveri oli perheen kokkauksien ansiosta laihtunut aikalailla, vaikka saakin syödäkseen kaiken minkä pyytää. Voin hyvin kuvitella, että noutoruoko on KAIKKEIN PAHINTA.

        Hämmästelen ettei kukaan tämän palstan lukijoista tunnu ymmärtävän tyyppejä; eihän BED potilaskaan voi lopettaa sairauttaan, kuten ei anorektikko tai bulimikkokaan, eikä syömishäiriöihin pakkohoidot tehoa ellei henkilö itse halua parantua ja ole yhteistyökykyinen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      150
      3745
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      96
      3622
    3. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      42
      3163
    4. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      18
      2511
    5. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      181
      2182
    6. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet haluaisit nähdä juontohommissa?

      Katja Ståhl on ollut kuluvalla viikolla sairaalahoidossa. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet halu
      Tv-sarjat
      25
      1377
    7. Kuvaile kaivattuasi kolmella emojilla.

      :) 😛😆😱
      Ikävä
      95
      1221
    8. Tiesitkö? Tuure ja Saana Boelius ovat sisaruksia!

      Tiesitkö? Tuure Boelius ja Saana Boelius ovat tänä syksynä kumpainenkin reality-ohjelmissa tv:ssä: Tuure Petollisissa ja
      Suomalaiset julkkikset
      24
      1061
    9. Jos elämäsi ihminen

      on osoittanut kiinnostuksensa, niin kannattaa vastata edes jotain vaikka mikä olisi. Toista mahdollisuutta ei välttämätt
      Ikävä
      69
      1018
    10. Vähäkankailla ollut ongelmia vuokra-asunnossa

      Aina ne ikävätkin asiat tulevat mediaan. Jasmin ja Marko saaneet edellisestä asunnostaan häädöt ja Jasmin todettu varatt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      116
      999
    Aihe