Ruoan kuvaaminen

Miten saisin ruoan näyttämään digikuvassa herkulliselta kuten lehdissä? Lautasella ruoka on värikästä ja herkullisen näköistä, mutta kun koittaa digikameralla ottaa kuvaa niin lopputulos onkin kellertävä/harmaa.
Huippua, jos joku osaa vastata!
4720
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Valaisu, ei pelkällä suoralla salamalla tai vastaavalla, vaan oikeasta suunnasta oikeanlaisella valaisimella. Usein käytetään useampaa valaisinta ja niiden värit sovitataan valaistavan kohteen mukaan.

Värilämpötila, täytyy olla sopiva, ei välttämättä aivan neutraali

Kuvankäsittely, sillä saa kuviin lisää potkua

Aika monta muutakin jippoa pitää tehdä, mm. hallittu terävyysalueen käyttö.

Äänestä
  • Tietysti riippuu paljon ruoan laadusta, mutta takaa valaisu ja edestä heijastin- periaatteella saa paljon aikaan. Jos vaikkapa appelsiinista haluaa hyvän kuvan pitäisi se kaivertaa ontoksi ja valaista takaa, tai laittaa lamppu sisään. Muutenkin aplarista näkyy vain etupuoli, niin taakse voi tehdä mitä vain. Onnea kokeiluun...

    Äänestä

meraa..?

Äänestä

Öljy. Monet käyttävät ihan hislakkaa tai spray sellaista saadakseen kiiltoa. Tosin ruoka ei välttämättä ole kuvauksen jälkeen kuvaajan syötävissä, ehkäpä he saavat kuvistaan oikean hinnan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Herqqu kirjoitti:

Miten saisin ruoan näyttämään digikuvassa herkulliselta kuten lehdissä? Lautasella ruoka on värikästä ja herkullisen näköistä, mutta kun koittaa digikameralla ottaa kuvaa niin lopputulos onkin kellertävä/harmaa.
Huippua, jos joku osaa vastata!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu