Jos kaksikerroksisessa omakotitalossa on toinen lämminvesivaraaja saunassa lauteiden alla ja toinen yläkerrassa kaapissa, niin voiko yläkerrassa olevan varaajan kanssa tulla ongelmia? Miten mahdolliset vuodot tulisi ennakoida vai pitääkö lainkaan? Saunaremppa on tehty 2005 ja kaikki ainakin päällisin puolin ok kunnossa.
Lämminvesivaraajista
Ostamassa taloa...
2582
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
ongelmia voi tulla vuosien mittaan. Ja myös sinne saunaan. Harvemmin ne käsiin repeää, alkavat tiputtaa ensin. Pitäisi olla lattiakaivo.
Tutulla hajosi laite yläkerran kaapissa ja siitä seurasi del catastrofi! Voit kuvitella, kun vesi valui rakenteita pitkin.
Pidä huolta, että ainakin pitkillä lomilla kytket vedet pois päältä. Ja liitä mukaan vesivahti tai kosteudentunnistin. Saat ne LVI-liikkeestä.