työskentely ulkomailla

pepperia80

Moi!

Oon vähän miettiny enemmänkin Baltiaan muuttamista (tod. näk. Latviaan, olisi siellä tuttuja). Mutta mutta. Pitäisi jostain saada rahaakin siellä. Säästöillä kun ei pysty loputtomiin elämään.

1. Onko työn suhteen hyviä ideoita?
2. Minkälaisia etätyömahdollisuuksia voisi olla Suomeen, vaikka vain päivä viikossa tjsp., kokemuksia?
3. Kui helposti palkkaavat ulkomaalaisia hanttihommiin yms.?

Mitään korkeakoulutasoista koulutusta multa ei löydy.

3

302

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Expat

      1. Sinua tuntematta tähän on melkein mahdoton vastata. Etköhän itse tiedä parhaiten mitä osaat.

      2. kts. edellä.

      3. Töitä saattaa jopa löytyä, mutta asiassa on muutama mutta: a) miten hyvin puhut jompaa kumpaa paikallisista kielistä (ethän odota, että pärjäisit englannin kielellä)? b) oletko tietoinen, miten vähän kouluttamattomalle "hanttihommalaiselle" Latviassa maksetaan?

      Mikäli kouluttaudut ja hommaat itsellesi esim. korkeakoulututkinnon, niin työnsaantimahdollisuutesi paranevat huomattavasti ja palkkakin siinä mukana.

    • ZivjuLV

      Kokemuksesta sanon, että byrokratia on melkoinen, mutta toimii kyllä joustavasti.
      Siis oleskelulupa ym.
      Mieti kuitenkin ja suunnittele ja selvitä...tarkkaan ennen kuin matkustat. Esimerkkinä voisin sanoa, että marketin kassa tienaa verojen jälkeen noin 168 euroa
      kuukaudessa. Vuokrat on Riigan alueella noin 200 e ja ylöspäin, ja mikäli haluat Suomen asuntotasoa, valmistaudu maksamaan yli 400 e vesi ym. maksut.
      Muualla 20-40% edullisempaa.
      Kieltä kannattaisi vähän treenata ennen matkaa.
      Eläminen yleensä Latviassa on ihan yhtä mutkatonta kuin Suomessa. Täällä ei ole niin "kireitä" ihmisiä luonteeltaan. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      44
      2992
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      36
      2631
    3. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2584
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      102
      2258
    5. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      48
      2094
    6. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      342
      1893
    7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      150
      1546
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      73
      1408
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1188
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      28
      1175
    Aihe