Tarviaako VTS:ään lisätä öljyä huoltojen välillä, ts. onko pieni kulutus normaalia? Ja jos on tarkempaa tietoa paljonko on tarvinnut lisätä.
Kiitos.
Kiitos.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kyllä tarvii lisätä öljyä jos pidät vaihtoväliä 20000 km. Itselläni öljynkulutus oli n. 1 litra/10000 km kun käytin 5W-40 öljyjä, mutta siirtyminen 5W-50 öljyihin pudotti kulutuksen alle puoleen litraan. Noi 40:set öljyt eivät tunnu kestävän kierroksilla ajoa. Kokeilin kolmea eri merkkistä 5W-40, ennenkuin siirryin 50:iin. Öljynvaihtovälinä pidin 10000km.
Samaa luokkaa mullakin, n.1L/20tkm.
Puhutteko lisäystarpeesta vai kulutuksesta? Eli lisätäänkö 10tkm kohdalla litra jolloin voidaan ajaa 20tkm vaihtoväleillä? Tällöinhän öljynkulutus on 2litraa/20tkm
Lisäilin silloin tällöin jotta pinta pysyi lähellä ylärajaa, tällöin siis kokonaistarve oli n.1 litra. Lähempänä huoltoa en enää niin tehnyt joten ehkä varaa lisätä olisi jälleen ollut.
Öljyjä ei kannata lisätä siten, että pyrkii pitämään pinnan mahdollisimman lähellä max- merkkiä.
Kulutus tasaantuu lähempänä min- merkkiä.
Just niin kalle, että vanhaa paskaa öljyä menee vähemmän. Ja sitten kun loppuu, ei mene ollenkaan.
Mammamia...
Tehkää kaikki niin kuin kalle, hankkikaa pidempi öljytikku kun ei enää 15000km:n jälkeen tikku osu öljyyn.
Ja sitten kirjoitetaan että Sitikan koneet kilkkaa pakkasilla, holy cow...
Hyvää kesää.
Vanhempi malli 1.8i 16v ja 15t vaihtoväli ohjekirjan mukaan. Aina 10t vaihdosta on lisätty puolenlitraa uudesta alkaen, kohta tulossa 120t huolto. En ole koskaan katsonut missä kohtaa tikkua öljyt on ollut huollosta tullessa mutta kun huollon jälkeen on ajellut 10t niin alkaa alaraja olla lähellä.
hassua kyllä edellisessä autossani ei öljyä kulunut edes silmin havaittavaa määrää vaikka se oli paljon vanhempi. Ehkä siinä olleet puolisynteettiset eivät vaan mahtuneet tursuamaan ulos :-)