Jätteiden

Vertailimme tutun kanssa kotona syntyvän jätteen määrästä.
Heillä (2 aikuista) tulee jäte-astia täyteen kahdessa viikossa. Meillä (3 aik. 3 lasta) kahdessa viikossa samankokoinen jäte-astia on yleensä puolillaan.
Meillä viedään kaikki mitä kunnassa kerätään kierrätettäväksi; lasit, sanomalehdet, metalli, pahvi ja paristot ongelmajäte.
Mietin vain, että mitä kaikkea viette keräyksiin ja mietittekö, että millaisen maailman jätämme seuraaville sukupolville?
17567
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Mulla on kaksi sankoo johon laitan kaikki jätteet ja roskikseen. Ihan kuin ennenkin. Samaan kasaanhan ne menee jäte-autossa kun ennekin, sinne koneet muussaa sekaan, että en käsitä sitä lajittelua ollenkaan. Minä maksan jätemaksun, niin ei minun kuulu tehdä lajittelutyötä.

Äänestä
  • ..miten paljon ostat jätettä, eli kaikenlaista järjetöttömästi pakattua materiaalia.

    Mielestäni jätemaksut pitäisi määrätä paremmin jätemäärän mukaan ja laittaa ylityksistä reilut maksut. Lisäksi pakkausmateriaaleja pitäisi verottaa rankemmin jotta ihmiset miettisivät jo ostovaiheessa mitä ostavat (enemmin pakattu -> paljon kalliimpi hinta).

    Ihmiset kun ajattelevat kukkarollaan

    Äänestä

  • Minusta on törkeää olla lajittelematta jätteitään. Ainakin lapset pitäisi jättää tekemättä, jos ei kierrätä, koska silloin koko perheen ekologinen jalanjälki pysyisi pienempänä.

    On olemassa roska-autoja, joissa on erilliset kontit eri jätelajeille. Siis yksi auto ottaa sisäänsä eri sortit erilleen. Kaatopaikoilla eri jätelajit käsitellään erikseen, koska silloin tulevaisuudessa voidaan tarvittaessa kaivaa koko jätelasikasa esille ja käyttää uudelleen.

    Äänestä

  • nykyinen jätemaksusi perustuu siihen että oletetaan sinun lajittelevan ja siten kuomittavan sitä kaatopaikkaa vain välttämättömillä jätteillä jolloin muu menee kiertoon. Jos esim puolet menee sinne turhaan ja kaikki tekisivät noin niin kaatopaikan elinikä puolittuu. Otappa selvää mitä maksaa kaatopaikan perustaminen ja sen jälkihoito lopputäyttöineen. Et maksa ollenkaan tarpeeksi jos on varaa olla lajittelematta. Jätemaksusi on muiden siivellä elämistä pahimmillaan ja välinpitämättömyyttä tulevaisuudesta ja luonnosta.

    Tiesitkö että kaatopaikat on yksi syy ilmastomuutokseen ja otsonikerroksen ohenemiseen kaikkine kaasuineen ja päästöineen? Vai onko kivaa kun on lämmin??

    Äänestä

kyllä meillä tulee roskaa vaikka lajitellaankin. Lajittelukin saattaa olla vain silmänlumetta eli esim kun oli tuo musta-valkea pussisysteemi niin vain murto-osa päätyi niistä mustista sinne minne piti. Se kyllä osattiin arvata etukäteenkin.. Jos taas paikkakunnalla on jätteenpolttolaitos niin lajittelu ei ole ollenkaan tarpeen tai siitä voi olla joissakin asioissa jopa haittaa parhaan polton aikaansaamiselle. Myös monessa paikass amuovin kerääminen on vähän naurettavaa kun ne muovit viedään kaatsille kuitenkin lopulta kun niitä ei kukaan ota vastaan edes pienellä maksulla välttämättä. Onneksi se on paranemaan päin senkin kierrätys.

Aika vakio on kai kaikilla ainakin paperin kierrätys? Lasit on kanssa helpompi viedä lasinkeräykseen eikä täällä ainakaan saa edes laittaa tavalliseen jätteseen. Peltitölkit vie tilaa kamalasti ja siksi nekin kiertää meillä hyvin. Patterit on päivänselvää kai kaikille? Siinä olikin ne yleisimmin kierrätettävät ja lajiteltavat. Vaattet ja lumput vielä päälle.

Ja kun lapset oppii lajittelun pienenä niin se on tapa aikuisena, meillä se on uusi ja outo juttu niille arkea.

Äänestä

Kyllä meillä kierrätetään. Jotkut ystävistäni eivät kierrätä, vaikka se pakollista tässä kaupungissa onkin. Sitä en kertakaikkiaan ymmärrä!! Miksi? Eikö muka ympäristö kiinnosta? Onko kierrätys todella muka niin vaikeaa? Kun sen kerran oppii, niin menee ihan rutiinilla, ei ole lainkaan vaikeaa, eikä rasita ja on tarpeellista. Miksi ihmeessä aina täytyy hangata vastaan, niissä tärkeissäkin asioissa? Onko se voimannäyttö että uskaltaa uhmata luontoa, joka jokatapauksessa häviää ihmisen typeryydelle.

Äänestä

johan se nyt on kaiken järjen vastaista olla lajittelematta jätteitään varsinkin, jos on lapsia! sen vielä ymmärrän et yksin elävä, vähän jätettä tuottava laittaa kaiken samaan kun ei sillä muutenkaan tule kuin pari roskapussillista viikossa mut jos kaksi ihmistä jo, niin ehdottomasti.

asuttaessa rivi- ja kerrostalossa on lajiteltu aina ongelmajätteet, biojätteet, lasi, paperi ja metalli. nyt kun muutetaan omakotitaloon niin jatkossa kerätään erikseen vielä nestekartongit ja pahvitkin. niin ja vaatteet on tietysti aina menneet uffille ja lumput lumppukeräykseen tai polttoon. vielä kun takka olisi niin saisi kaiken poltettavan poltettua niin ei tarttis käydä roska-auton ku kerran kuussa.

uskomatonta moukkamaisuutta ihan alkeellisin biojätteenkin heittäminen kaatissäkkiin. sehän on pahinta mahdollista metaanin tuottajaa kaatopaikoilla kun ei se kerran siellä kompostoidu vaan mätänee!! ja sitä kautta otsonikerros sen kun vähenee ja kuutit kuolee kun ilmaston lämpeneminen tekee tällaisia kuukauden talvia kuin nytkin =(

ja nämä kaksinaismoralistiset laiskamahat vielä tekevät tänne lapsia kun "suvun pitää jatkua" mut eivät sit sen vertaa viitsi vaivautua et niillä lapsilla olis tulevaisuus myös maapallolla.

Äänestä
  • lajitella!Ei riitä,että lapsiperheet/2n hlön talous tekevät niin!
    Niinkuin aloittaja kertoi; 2 ihmistä saa aikaan enemmän jätettä kuin 6 henkeä.Noilta kahdelta ihmiseltä tulee jätettä enemmän kuin suurperheeltä,joka lajittelee!!
    Elikkä on ehdottoman tärkeää,että myös yksinäiset ihmiset lajittelevat jätteensä.

    Äänestä

  • Takassa ei polteta muuta kuin puuta, sytykkeenä vain pahvi tai peperi jätettä hieman. Tietääkseni takka menee pilalle jos siellä alkaa kaikkee paskaa polttaan.

    Pari kompostoria ja oksahaketin jauhaa risut puutarha maahan takasin. Uffin laatikoihin ei mee mitään kun hyvät vaatteet jaamme halukkaille ja risat roskiin. Kauppareisulla voi tavaratalojen jätepisteisiin viedä muut. Vanhat telkat ja elektroniikka on kelvannut sukulaisille. Kevät siivouksien aikaan olemme vieneet joskus pari säkkiä kaatopaikalle sellaista jota ei voi kierrättää enään.

    Äänestä

roska-auto tyhjensi roskiksen pari kertaa vuodessa. Nyt kun käytetään öisin kertsejä niin useemmin. Oisko nyt 7kk:n aikana käynyt 2 tai 3 kertaa.

biojäte --> oma komposti
kartonki, lasi, metalli, paperi, muovi --> ostoskeskuksen kierrätyspisteeseen
poltettavat (talouspaperit, nestuukit ja vaikka mitä muita) --> saunan pesä
Ongelmajäte, puujäte (oli remontti) yms. kaatiskan kierrätyspisteeseen.

Äänestä

omallatunnolla sanoa että kaikki kierrätän niinkuin kuuluukin, ei siinä paljon ylimääräistä vaivaa tuu kun heti laittaa lasin ja metallin omaansa, lehdet ym. ja ne on sitten helppo viedä keräyspisteeseen. Ei vain tunnu kovin järkevältä että suurissa kaupungeissa saa olla lajittelematta ja sitten pienissä kunnissa yritetään jotain tehdä asian hyväksi vaikka jätemäärät huomattavsti pienempiä täällä.

Äänestä

Mää en lajittele jätteitä siitä yksinkertasesta syystä, että asun korvessa, jossa on kaukana lajittelupaikat ja omaa autoa ei oo.. Haluaisin kyllä, mutta käytännössä mahdoton yhtälö :(

Äänestä
  • Korvessa varmaankin voi BIO-jäteastiaa pitää tai siis ihan läjää jos ei astiaan ole varaa...? Sitten voi sen paperin polttaa eikö?

    Äänestä

kaiken laista yritetään tehä ympäristön hyväksi.. ..jätteiden lajittelu hyvinkin tarkkaan ja viel tarkempi pitäis olla,kestovaipat, kierrätys.. liiallinen materia koitetaan olla hankkimatta.(mitä nyt äiti hupsuina hetkinään ostelee leluja ja kaikkee vaikka jo paljon onkin ja usein tulee ostettua turhaa.. ..mut kirpputorilta mein parhaimmat lelu ostoksetkin on kyl tehty).

Äänestä

enkä töissä jäteasemilla. Minämaksan jätemaksun, joten työn tehkööt ne joille se kuuluu. Mulla on yksi roskasanko, ja sinne menee kaikki jäte mitä tulee.

Äänestä
  • törkeetä minun mielestäni olettaa et joku alkaa sun puolesta tonkiin sun suljettuja roska pusseja.. ..kyllä se on oikeesti niin et jokainen henk koht tällä pallolla vastaa siitä millaisena haluaa tämän säilyvän.. ..toivottavasti meidän luonnon ystävien elämä ei täällä lopu tollasten tiukkapipoisten omaan napaan tuijottajien takia.
    ANTEEKSI NYT VAAN mut miksi tänne sit viitsii tehä noit jälkeläisiä jos ei ollenkaan välitä siitä millaisessa maailmassa ne joutuu elämään??

    onhan se oma napa aika tärkee mut joskus vois huomata ettei tällä pallolla ihan yksin kuitenkaan olla..

    Äänestä

Asumme maaseudulla 10 talon yhteisössä (lapsiperheitä puolet). Meillä on biojätekomposti ja YKSI (huomaa yksi) 660l jäteastia. Jäteauto käy 2 viikon välein, eikä astia ole aina edes täynnä.
En ole mikään himo "vihreä", mutta jos kerran itse (kimppajärjestelyillä) pystyy päättämään paljonko jätteestä maksaa, pistää se miettimään viitseliäisyyttä..Kulut noin 20€/talous vuodessa.

Paljonko teillä?

Lasit, metalli, lehdet, paristot ym. viedään kilsan päähän keräykseen ja kaikki mikä on polttokelpoista poltetaan uunissa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


lajittelu? kirjoitti:

Vertailimme tutun kanssa kotona syntyvän jätteen määrästä.
Heillä (2 aikuista) tulee jäte-astia täyteen kahdessa viikossa. Meillä (3 aik. 3 lasta) kahdessa viikossa samankokoinen jäte-astia on yleensä puolillaan.
Meillä viedään kaikki mitä kunnassa kerätään kierrätettäväksi; lasit, sanomalehdet, metalli, pahvi ja paristot ongelmajäte.
Mietin vain, että mitä kaikkea viette keräyksiin ja mietittekö, että millaisen maailman jätämme seuraaville sukupolville?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu