Mitä kautta pääsee...

stuertiksi?

Oon tänä keväänä musiikkialalta valmistuva poika, toisen asteen opiskelija. Oon viime aikoina ajatellut alanvaihtoa, ja eniten kiinnostais joko työ lentokoneessa tai laivalla stuerttina.

Mietin tässä että mitä kautta mahdollisesti vois kouluttautua stuertiksi? Kannattaako harkita esim. AMK:n restonomikoulutusta? Sieltähän ei toki valmistu stuertteja, mutta tuntuu että ainakin kielitaito kehittyis ja matkailualan tuntemus muutenkin!

Onko se koulutus silti enemmän yrittäjyyteen painottuvaa, ja onko joku tätä kautta joskus jatkanut sitten stuertiksi (Finnairilla ilmeisesti kouluttavat ainakin tarpeen mukaan, joten työllistymis/koulutustilanne niihin tehtäviin olis kyllä joka tapauksessa aika epävarmaa, riippuen stuerttien tarpeesta esim just Finskillä!)

5

331

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • erias

      Eiköhän siellä osaa kuka tahansa puhelimeen vastaava kertoa miten sinne pääsee töihin :).

      Toki luulisi että esim. tarjoilijan tutkinnosta/työkokemuksesta ja ensiaputaidoista olisi hyötyä, kun miettii sitä työtä.

      Onnea matkaan! :)

    • blööh

      eikös finnair järjestä ihan itse sitä stuerttikoulutusta? lentoemäntä ainakin

      • Anonyymi

        paljonko on palkka


    • Anonyymi

      Ei siihen stuertin hommaan varmaan mitään erityistä koulutusta tarvitse. Finnair on pörssiyhtiö joka ottaa tekijät sieltä mistä halvimmalla saavat. Todennäköisesti ottavat jostain vuokrafirmasta riepoteltavia retkuja joita voi potkia pihalle puolen vuoden välein. Eli ota selvää että minkä firman kautta rekryävät niin pääset hommiin.

    • Anonyymi

      Ensinä todettava, että aloittaja tehnyt viisaan päätöksen. Itse opiskelin musiikkia liian kauan tajutakseni ettei näillä taidoilla työllisty vaikka kuinka hyvä olisi. Muutama prosentti valmistuneista pääsee kuukausi palkkaan kiinni. Voisi lopettaa kokonaan musiikin ammattilaisen koulutuksen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      180
      11299
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      56
      5381
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2627
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      38
      2301
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1811
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      44
      1735
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      38
      1393
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      37
      1319
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1226
    10. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      26
      1159
    Aihe