Onko kukaan laittanut keittiön kaapistojen väliin kaakeleiden tilalle lasitaustaa? Mistä niitä saa? Paljonko maksaa? Jos yritän ostaa sellaisen lasiliikkeestä niin millaista lasia sen pitää olla? Suositelkaa pääkaupunkiseudulta paikkaa jossa lasi on edullista ja palvelu pelaa. Kiitos!
Lasinen keittiön kaapitojen välitila
Rina
75234
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
ja kysy suoraan keittiön kaapistoja ja vaatekaappeja valmistavilta puusepiltä tai kirvesmiehiltä josko heidän kauttaan saa keittiön välitilaan samaa karkaistua lasia jota he käyttävät komeroiden liukuovissa.
Tiedän kokemuksesta, että isojen keittiövalmistajien kautta tilattuna ko.lasi maksaa maltaita.
Nixi-keittiön kautta tilattuna reilun kolmen metrin pätkä vaalean harmaata karkaistua lasia olisi kotiin tuotuna maksanut 524 euroa!
Sama pätkä puusepältä tilattuna maksoi vaivaiset 80 euroa!! Melkoinen kate keittiöliikkeellä vai mitä..
Lasi voi olla laminoitua lasia, siis kahdesta eri lasilevystä yhteen muovikalvon kanssa liitettyä, jolloin voit valita kalvon värin mielesi mukaan.
Myös karkaistu lasi tulee kyseeseen, mikäli lasi tulee irti seinäpinnasta. Karkaistu lasi on noin viisi kertaa lujempaa, kuin tavallinen lasi.
Kysy laseista esimerkiksi Kyky-lasi Oy:stä puh: 0207622502
"Unohda lasiliikkeet ja käytä puuseppää"?
Mistä luulet sen puusepän lasin hankkineen?
Puusepät osaavat varmaan kaapistojen teon, mutta kyllä minä luotan esimerkiksi lasinostoasioissa alan ammattilaisiin!
Eipä se lasi siinä seinää vasten muutenkaan kovin suurelle rasitukselle joudu...
Lasia saa lasiliikkeistä, googlaa tai lue keltaisilta sivuilta. Lasin neliöhinta ei ole korkea nykyisin. Karkaistulasi kestää kopisutella, liian kovaa kun kolhaisee niin menee murusiksi, laminoitu ei mene murusiksi. Sävytyksiä on monenlaisia. lasin taa voi laittaa vaikka tapetin.... Mattalasi ei kiiltele eikä siinä näyt sormenjäljet. Lasi on ihan yhtä helppo kuin kaakelikin pitää puhtaana, lasitettuja kaakelitkin yleensä ovat. Ai niin kaakeleissa on saumoja joita ei ole niin helppo pitää puhtaana.
jnejnejne
Helppo laittaa, helppo pitää siistinä, kaunis, trendikäs ja vielä edullinen.
Meillä on lasiliikkeestä ostettua laminoitua lasia, jota emme maalanneet vaan halusimme siihen sitä "veden sävyä". Valkoisella tai harmaalla voi takapuolelta maalata jos ei tykkää lasiin tulevasta luonnollisesta sävystä. Tietysti tapetointikin...itse olen kuitenkin tyytyväinen etten ottanut mitään "kivaa" kuviota, sellaiseen saattaa kyllästyä nopeasti.
Silikonilla kiinnitys ylhäältä ja alhaalta. Meillä öljyttyä puuta tasot eikä ole tuottanut ongelmia silikonin ja lasin seura,vaikka kaikki varoittelivat...
Säilyykö lasi todella särkymättä myös lieden takana? Aikas kuuma paikka jos kaikki levyt päällä.
Moro,
kokemuksesta tiedän yhden Tampereella,jslasi. Sivut taisi olla www.jslasi.co, soita ja kysy. Varmaan toimittavat tai ainakin opastavat.