50mm .. 1.8... II

objektiivi Canon 50mm 1.8 II
camera Canon eos 400D

Minusta objektiivi piirtää pehmeästi 1.8 aukolla. Onko normaalia?
9966
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat
  • Sehän on croppikamerassa n. 80mm/1.8 niin kun tossa aikaisemmin kaveri totesi syvyysterävyysalue on paren ohut. Siitä tulee croppidigiin vallan manio yleis- ja muotokuva lasi.

    Kuvasin aikanaan NikonF systeemillä ja mulla oli normaalilasina 85/1.8 ja sen kaverina 28/3.5 mitään muuta en tarvinnut.

    Äänestä

  • linssilude kirjoitti:

    Sehän on croppikamerassa n. 80mm/1.8 niin kun tossa aikaisemmin kaveri totesi syvyysterävyysalue on paren ohut. Siitä tulee croppidigiin vallan manio yleis- ja muotokuva lasi.

    Kuvasin aikanaan NikonF systeemillä ja mulla oli normaalilasina 85/1.8 ja sen kaverina 28/3.5 mitään muuta en tarvinnut.

    Se on kaikissa kameroissa 50mm!

    Äänestä

  • höpö! kirjoitti:

    Se on kaikissa kameroissa 50mm!

    Linssilude oli oikeassa!

    Äänestä

  • linssilude2 kirjoitti:

    Linssilude oli oikeassa!

    Polttoväli ei muutu miksikään, ainoastaan kuvakulma pienentyy pienemmän kennon takia.

    Äänestä

  • höpöä! kirjoitti:

    Polttoväli ei muutu miksikään, ainoastaan kuvakulma pienentyy pienemmän kennon takia.

    50 millinen on AINA 50 MILLINEN olipa se sitten digipokkarissa tai 9x12 laakafilmikamerassa, kennon/filmin koko vaikuttaa kuvakulmaan eikä polttoväliin.

    Äänestä

  • höpöä! kirjoitti:

    Polttoväli ei muutu miksikään, ainoastaan kuvakulma pienentyy pienemmän kennon takia.

    Josta saadaan se croppivastaavuus. Nimittäin jos polttoväli muuttuisi pienentyisi myös valovoima.
    Keskusteluissa käyetään aina opiskan perussuureita, 35mm vastaavuus menee kennon/kameran mukaan.

    Äänestä

Noissa 50 millissä on likimain aina sama juttu, eli ne on hitusen pehmeitä täydellä aukolla ja kontrasti on laimeahko. F2,8 tuottaa takuulla tarkempaa jälkeä, jos tarvis ompi.

Tossa verrataan 4x kallimpaa F1,4 versiota tuohon sun putkeesi!

http://www.photozone.de/8Reviews/lenses/canon_50_14/index.htm

"It should be worth to mention that the charts do only indicate a marginally better performance (if any) compared to the cheap EF 50mm f/1.8 II (without any field relevance). It is worth to mention that the lens suffers from low contrast at very large aperture settings. This is quite normal and the colors are already snappy from f/2.8 & up."

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pehmeä? kirjoitti:

objektiivi Canon 50mm 1.8 II
camera Canon eos 400D

Minusta objektiivi piirtää pehmeästi 1.8 aukolla. Onko normaalia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu