kitkat!

minkälaisia kokemuksia on kitka renkaista talvella? ajoin tämän talven kitkoilla ja jokunen matka meni niin että "jos tästä matkasta selviän..."
ei tullut koskaan vaihdettua nastoja alle..
12813
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Mulla oli 9. talvi kitkoilla. Yhtään kertaa ei ole vielä tullut eteen tilannetta, jopa panisi miettimään, että nastat olisivat tarpeen. Olen ajanut 10 tkm/v talvirenkailla ympäri Suomea ja aina kun tarve on vaatinut.

Parina keväänä olen oikein hakemalla hakenut sellaista keliä, mutta turhaan. Vetisellä kuperan jäisellä mökkitielläkään ei ole ollut ongelmia.

Seuraavat väitteet EIVÄT päde:
- kitkoilla pitää muutaman kerran vuodessa jättää auto kotiin
- kitkoilla ajaminen on rasittavaa
- kitka ei pidä jäällä

Kitkat ovat loistava keksintö, paras sitten ilmarenkaiden. Ja näin keväisin on puhdas omatunto, kun katsoo kuinka ruvelle pk-seudun pääväylät on jyystetty yhdessä talvessa.

Äänestä
  • ei ole ollut kunnon talvea vuosiin ja siellä pärjäisi vaikka kesäkumeilla!

    Äänestä

  • etelässähän kirjoitti:

    ei ole ollut kunnon talvea vuosiin ja siellä pärjäisi vaikka kesäkumeilla!

    onko sulla edes autoa?korttia?silmiä?

    Äänestä

  • Nykyiset kitkat autossani ovat aivan kauheat. Pitoa niissä on kohtuullisesti, mutta ajettavuus aivan hirveä. Ajettavuus vaihtelee yliohjaavuuden ja aliohjaavuuden välillä täysin mystisesti. Pahinta on märässä lumessa ajaminen. Pakko vaan puristaa rattia täysillä eikä kuunnella renkaita.

    Edelliset renkaat, nastattomat hakkapeliitta 2:t olivat paljon paremmat. Rauhalliset olivat ja niillä uskalsi lasketella lujaa ohituskaistalla, mutta näillä nykyisillä juuri ja juuri kuutta kymppiä.

    Äänestä

  • lara.. kirjoitti:

    onko sulla edes autoa?korttia?silmiä?

    on!

    Äänestä

Pakasta vedettyinä kitkoissa on kohtalainen pito, mutta pito paranee kun ajaa pari tonnia.

Moni kitkoja kokeileva varmaan kuvittelee pitoa huonommaksi kuin se onkaan, johtuen siitä että liikkeellelähdössä rengas sutii suhteellisen herkästi ja muutenkin varoittelee liukkaasta kelistä. Toisaalta jarrutuspitoa löytyy sitten reilummin.

Itse olen nyt vähän reilun talven kitkoilla ajellut, eikä taida enää koskaan tulla vaihdettua nastoja alle. :)

Äänestä
  • tuolle pidon paranemiselle!!

    Äänestä

  • niin missä ajan,kaikkialla!pahin on loska kun rengas ei löydä uraa,alla on rasittavan leveä rengas..johtuneekohan siitä hetkelliset pelon tunteen että kitka on huonompi kuin nasta..(?)autossa luiston esto mikä helpottaa kulkemista huomattavasti!

    Äänestä

  • todisteet kirjoitti:

    tuolle pidon paranemiselle!!

    Kokeile, kyllä sen huomaa. Siis nimen omaan jarrutuspidon parantumisen.

    Jos et ymmärrä mistä se johtuu, kokeile kädellä käytettyä kitkarengasta silitellä pyörimissuuntaan ja vastaan. Voi olla vähän eroa...

    Äänestä

  • The Rat kirjoitti:

    Kokeile, kyllä sen huomaa. Siis nimen omaan jarrutuspidon parantumisen.

    Jos et ymmärrä mistä se johtuu, kokeile kädellä käytettyä kitkarengasta silitellä pyörimissuuntaan ja vastaan. Voi olla vähän eroa...

    ei siihen mitään vaikuta se on aivan varma!

    Äänestä

  • tuo nyt kirjoitti:

    ei siihen mitään vaikuta se on aivan varma!

    No keksi parempi teoria sille että pito on selkeästi parempi jarrutettaessa kuin kiihdytettäessä. Tämä siis verrattuna nastarenkaaseen jollaisella ennen ajelin.

    Kyllä tuo lamellien kuluminen oikeasti vaikuttaa.

    Äänestä

Ostettiin vaimolle auto, jossa oli kitkat alla 205/55 R16. Molemmat tykästyttiin kitkoihin. Olen tätä ennen ajanut 15v nastoilla. Seuraavat kumit omaan autooni on kitkat. Ainoa miinus kitkoihin on, ettei kuule nastojen rapinasta, kun pienellä nopeudella auto hiukan luistaa risteyksissä ym. Ei voi enää ajaa korvakuulolta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lara.. kirjoitti:

minkälaisia kokemuksia on kitka renkaista talvella? ajoin tämän talven kitkoilla ja jokunen matka meni niin että "jos tästä matkasta selviän..."
ei tullut koskaan vaihdettua nastoja alle..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu