voisiko joku auttaa

tyhmää!!

osaisiko joku sanoa, että onko ihan normaalia, ku meijän kanilta (joka on siis sisäkani) lähtee karvaa ihan mielettömästi.. :S Häkin pohjalla on karvoja enemmän ku ennen.. en kuitenkaan kehtaisi mennä aivan tyhmänä eläinlääkäriin mennä, ettei ne naurais mulle, jos se on normaalia.. (: kiitoksia etukäteen vastanneille.

3

327

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimetön

      Mun kanilta lähtee kans karvaa paljon. Jos annan kanini juosta vapaana niin karvoja jää lattialle myös jonkinverran. Itse ainakin uskon et se on ihan normaalia. Kanini voi muuten hyvin joten tuskin sinunkaan kanillasi on mitään hätää.

      • kanpööö

        Melko varmasti tuo on pelkkää karvanlähtöä.
        Näin keväällä nuo meidänkin loikkijat oikein pölähtelevät, kun syliin ottaa.
        Tuo on kausiluontoista, pahimmat lähdöt ovat keväällä ja syksyllä.
        Kannattaa harjailla kaneja, niin olo helpottuu eivätkä niele niin paljon karvaa nuollessaan itseään ja toisiaan.


    • Eli olen kuullut väitteen, jonka mukaan kastroiduilla uroksilla karvanlähtöä saattaisi olla enemmän kuin muilla. Meillä pitää kyllä paikkansa. Kahdella naaraallamme (ranskanluppa ja rex) ei karvanlähtöä yleensä edes huomaa, mutta kastroitua risteytysurostamme eilen viimeksi harjailin, kun kovasti tuntuu karvaa lähtevän. Näinä aikoina onkin kaneille hyvä juottaa säilyketölkki/tuoreen ananaksen mehua (tuoreesta ananaksesta itse puristettava mehu on parasta), jonka tarkoituksena olisi sulattaa mahdolliset suolitukokset.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      106
      1251
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      94
      868
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      784
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      693
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      626
    6. 32
      605
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      574
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      558
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      523
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe