Apache+Tsydeemit

ApuaAloittelijalle

Heips,

osaisiko joku sanoa mistä johtuu että MySQL -palvelin ei hyväksy yhteyttä koneeltani (localhost), vaikka olen mielestäni käyttäjän ja salasanan ilmoittanut oikein niin config.inc.php:ssä kuin MySQL:n asennuksessakin.

Olen siis asentanut koneelleni Apachen, php:n, MySQL:n sekä phpMyAdminin netistä löytämieni ohjeiden mukaan.

Muuten tuntuu toimivan, mutta yhteyttä tietokantaan ei saa..

Jotain se valittaa kun käyn läpi MySQL:n konfigurointia, että jos olet poistanut ja nyt uudelleenasennat, niin kansioon on saattanut jäädä vanhoja tietoja vielä.. Olen nyt useampaan otteeseen poistanut ja asentanut palvelimen uudelleen ja katsonut ettei vanhoja tiedostoja ole jäänyt, mutta aina vain sama ongelma.

Alkuun kaikki toimi suht ok.

Mutta nyt en ole varma toimiiko php:kään oikein..

Äh, tulipa sekavaa, mutta jos joku ystävällinen osaisi neuvoa eteenpäin..

2

431

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Piru_
      • XAMPPAloittelija

        Kiitos vinkistä!

        Asensin XAMPP:n mutta se ei toimi..
        --> jotain mennyt vikaan asennuksessa, mitähän?

        Onko väliä mihin sen tietokoneelle asentaa?
        Entä tarvitseeko vielä käsineen konffata jotain?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      240
      45291
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11223
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      179
      10827
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9691
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8508
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6501
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3190
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2202
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      32
      1525
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1490
    Aihe