ADRESSI

6622
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Missä on adressi veron korottamisen puolesta? Siihen minäkin ottaisin osaa. Ei ole mitään kansantaloudellista perustetta romuttaa käyttökuntoista ajokalustoa ja siirtää kansantulo saksalaisille, japanilaisille ja korealaisille!

Äänestä

On ympäristön kannalta suotuisampaa ajaa jo valmistetut autot loppuun kuin ostaa uusia joka toinen vuosi. Auton valmistukseen käytettävä energia ja siinä syntyvät päästöt, myös ns. ekoautoissa ovat huomattavasti suuremmat kuin auton käytössä syntyvät. 20 vuotta vanha auto ei enää aiheuta valmistuksessa syntyviä päästöjä.

Äänestä
  • Ympäristön kannalta olisi parasta jos autot romutettaisiin hieman yli 10 vuoden ikäisinä. Tämä on juuri julkaistu tutkimus, joka oli ylen uutisissakin pari viikkoa sitten. Auton kokonaisenergiankulutus valmistuksesta romutukseen on pääosin polttoaineen kulutusta!!! Tästä syystä vanhalla autolla ajaminen ei ole ekoteko, vaikka näin yleisesti ajatellaan.
    Tätä tutkimustaustaa vasten autoveron alennus ja uusien autojen osto olisi ympäristön kannalta todellinen ekoteko.

    Äänestä

  • 530DA kirjoitti:

    Ympäristön kannalta olisi parasta jos autot romutettaisiin hieman yli 10 vuoden ikäisinä. Tämä on juuri julkaistu tutkimus, joka oli ylen uutisissakin pari viikkoa sitten. Auton kokonaisenergiankulutus valmistuksesta romutukseen on pääosin polttoaineen kulutusta!!! Tästä syystä vanhalla autolla ajaminen ei ole ekoteko, vaikka näin yleisesti ajatellaan.
    Tätä tutkimustaustaa vasten autoveron alennus ja uusien autojen osto olisi ympäristön kannalta todellinen ekoteko.

    Eikös tuossa tutkimuksessa oletettu, että ajetaan vanhalla 8 litraa sadalle kuluttavalla autolla, tai vaihtoehtoisesti uudella 4.x litraa kuluttavalla hybridillä?
    Käytännössä monet uudet samanlaiset autot vievät saman kuin ennenkin. Esim. oma 20v vanha opeli (jo pois myyty) kulutti maantiellä 5.6l/100km reippaassa ajossa. Alle olisi päässyt pelkillä 80km/h alueilla.
    Uudet samankokoiset 1.6litraiset autot vievät kauttaaltaan saman tai enemmän polttoainetta.

    Melkein uskaltaisin väittää, että tuo tutkimus on jonkun autotehtaan/myyjän rahoittama. (kaikki tutkimukset ovat jonkin rahoittamia)

    Äänestä

Kaveri postaa tätä BMW, Jagge, Porsche -palstoille. Luuletko, että sä saat sitten ko. auton ilmatteeks, jos autovero poistuu?

Äänestä

Nykyinen järjestelmä on varsin hyvä. Mitäs ne kateelliset paskat sitten kyttää jos kaikilla on varaa Bemareihin? Sehän saattaa käydä jopa mielenterveydelle kun ei tarvitse vahtia naapurin autoa ja kirjoitella siitä nettiin että miten paska se tuliterä Bemari on.

Ilmaston muutos on myös tervetullut. Täällä on talvella ihan vitun kylmä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kaikki mukaan kirjoitti:

http://www.adressit.com/veropois

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu