Onko PC samanlainen kun TV elikkäs jos revin kaikki johot irti nii ettei saa virtaa nii onko koneessa silti varaus? Niinku TV:tä ei saa avata muutaku ammattilainen antistaattisilla käsineillä, mutta entäs PC?? Vaihan ATI:n GeForceen..
Koneen avauksesta..
Tarvin apua..
3242
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
ja MUUT JOHOT pois ja paina virtanappulaa niin olen itse tehnyt jos avaan koneen.
sisällä, jos pc on oikeaoppisesti kytketty suojamaadoitettuun pistorasiaan. Kun avaat koneen, niin ota jostain metallisesta kiinni (vaikka tietokoneen kotelosta), jolloin purat oman staattisen varauksesi. Pc:n komponentit tuhoutuvat herkästi niistä. Älä myöskään käytä mitään staattista sähköä keräävää vaatetusta. Siinäpä tärkeimmät. Näytönohjain on helppo vaihtaa.
En vaan ennen ole avannut tietokonetta nii en oikeen osaa. Mulle se on aina ollu vaa pönttö pöydällä josta tulee kuva ja ääni. Nyt kun se on alkanut jökkimään ku ikää tulee ja pelejä kasaantuu nii iskäki sano että ota poika meisseli käteen ja hae uus näyttis.