Välipohjaan pitäisi asentaa kierresaumallisia 125mm IV putkia. Tuli ongelma kun 90 asteen mutka ja sovituskappale johon tulee venttiili tarvitsevat tilaa korkeussuunnassa noin 25cm. Tilaa on kuitenkin vain 22cm. Pitäisikö lyödä putkea ruttuun tuon verran, alakertaankaan kun ei lautaa viitsisi venttiilin ja katon väliin laittaa. Toinen vaihtoehto olisi laittaa T-haara tuon 90 asteen mutkan tilalle ja tulpata toinen pää, T-haara kun on matalampi kuin tuo 90 mutka. Onko vielä muita vaihtoehtoja?
miten asennetaan IV putki
mati_tn
31532
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
kaikki välipohjaan tulevat tulo ja poistoilma liitännät tulisikin tehdä sillä se vähentää putkea pitkin tulevaa ilmanvaihtokoneen ääntä (vaikka putkistossa äänenvaimennin) koska ääni kulkee ohi t-haaran ja vaimenee paremmin päätytulppaan.
Tulohaarat pitäisi aina tehdä T-haaroilla. Poistot voi tehdä kulmilla. Pelti osilla pystyy kyllä soveltamaan jos on tiukka paikka, eli siitä t-haarastakin tiiviste pois sikistä asti siten että sikkikin lähtee pois. siihen niitataan suoraan kanava kiinni, mutta sauma pitää muistaa tiivistää huolellisesti.
125 kanava käyrän kanssa ei vie kuin 19cm jos leikkaa tiivisteen pois sitä sikkiä myöten. toki suosittelen tulopuolelle t- haara tulppa yhdistelmää on hiljasempi ja sitten vaa jousiventtiili koska venttiili tulee suoraan osaan kiinni eli ei vent. kehystä..