Mandriva 2007 puhumaan ?

Kmouth

Miten saisin tuon Mandrivan puhumaan ? Koneella on asennettuna festival ja siihen suomenkielinen miesääni. Kmouthilla yritän saada ääntä aikaan. Ohjelma kmouth arvaa suomenkieliset sanat mutta painettaessa "puhu" ei kuulu mittään. ? Noin periaatteessa käsittääkseni on kaikki osaset asenneltu.

Ohjelma menisi hyötykäyttöön lahjoittamani koneen kylkiäisenä. Järjestelmän tuntemkseni ei vielä riitä tuon virittämiseen vaikka linux-kokemusta on jo jonkin verran.

5

793

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • löytyä

      festival
      festfox
      suopuhe
      kttsd

      jos nuo eivät auta,odotellaan neuvoja viisaammilta.

    • tpk_68

      Mä tein yksinkertaisesti näin: Kopioin paketin hy_fi_mv_diphone- 20041119.tgz sisältämän kansion finnish alikansioineen hakemistoon /usr/share/festival/voices/ (Sama lienee Mandrivassa? Ellei, sovella. Itselläni Suse ja KDE)

      Anna konsolissa komento kttsmgr, määritä puhuttava kieli ja siinä se.

      Antaako kmouth mitään virheilmoituksia konsolista käynnistettynä?

    • Saul26

      tossa /usr/lib/festival/voices.scm-tiedostoon:
      default-voice-priority-list:n alkuun lisäät ton hy_fi_mv_diphone.

    • kohdallaan?

      Ihan kuin puuttuisi
      Yleiset asetukset->Tekstistä puheeksi->Komento tekstien puhumiseen "festival -tts"
      tai rasti kohdasta
      KTTSD-puhepalvelu->Yleiset-> "Ota teksti puheeksi (KTTSD) käyttöön"

    • Kmouth

      Kiitos kaikille vastaajille. Mandrivan paketeista löytyi suopuhe ja kttsd:n asennuksen jälkeen pääsi kmouthista käynnistämään kttsd:n ja valitsemaan puhuttavaa kieltä. Kone matkustaa lahjoituksenani kehitysvammaisille aikuisille opetuskäyttöön. Vastaava kaupallinen ohjelma on huomattavan kallis ja tämä toimii vanhalla 500mHz:n koneella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      110
      9507
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      167
      6014
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      159
      5387
    4. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      28
      5344
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      44
      4276
    6. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      87
      3531
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      78
      3489
    8. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2891
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      116
      2887
    10. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      48
      2813
    Aihe