Mulla on vuoden -77 Fiat 127. ajoin sillä eilen satasen vauhdilla suoraan tukki-Scanian keulaan. Nyt auto ei käynnisty. Missähän vika? Ei saa kipinää vai oisko bensan syötössä?
Auttakaa
Auttakaa
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tämä on yleinen vika Fiateissa,ja johtuu virranjakajan alipainesäädön juuttumisesta, jolloin sytytyshetki siirtyy noin 12 astetta aikaiselle.Ruiskuta CRC öljyä alipainesäätimen vipuihin.
Onneksi tuon aikaisissa laitteissa se on korjattavissa juottamalla.
Olet tainnut erehtyä. Fiat 127 ei kulje edes myötätuulessa satasta. Ilmeisesti tarkoitat suhteellista nopeutta. Fiat kulki 30 km/h ja tukkirekka 70 km/h.
Kaasuttimessa kohon varsi lienee taipunut niin, että neulaventtiili ei avaudu lainkaan. Bensapula siis. Tyyppivika, jonka korjaamisessa maahantuoja tulee puolitiehen vastaan jatketun takuun merkeissä.
Kysyppä Delta-autosta jatketun takuun mahdollisuutta, olen kuullut että he voivat antaa jopa 30vuoden "delta" takuun.
jota voi olla vaikea löytää, koska sen sijainti voi olla hieman epätarkka, kurkkaappa takapaksiin ja johan lähtee.