Minulla on tarkoitus hakea ylivieskan yksikköön sosionomiksi ja yhteisöpedegogiksi lukemaan. Mutta onkohan sinne mahdollisuutta päästä jos laittaa vasta kolmannelle ja neljännelle sijalle, kun suurempi haave olisi päästä muualle, mutta tuonne on kuitenkin suhteessa helpompi päästä, niin siksi haen. Eli onko kenelläkään tietoa, että olisi mahdollisuus päästä vaikka ne olisivat vasta kolmannella ja neljännellä sijalla hakujärjestyksessä?
Keski-Pohjanmaan amk
jkajaiiejf
3325
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Yhteishaku toimii siten, että hakija laittaa 1-4 hakutoivettaan siihen järjestykseen, jossa haluaa tulla niihin valituksi. Eli ykkösek se paikka johon ehdottomasti haluaa tulla valituksi ja viimeiseksi sitten se, johon "menen jos en muuallekaan pääse". Ensimmäisen hakutoiveeseen saa sitten ne lisäpisteet.
Valintakokeeseen kutsutaan joko kaikki hakijat tai osa hakijoista. Jos ei kutsuta kaikkia hakijoita tai hakutoiveet eivät tee valintakoeyhteistyötä keskenään (ovat esim. eri aloille), tarkistetaan kaikkien hakutoiveiden osalta riittävätkö pisteet valintakokeeseen.
Valinnassa sitten katsotaan riittääkö pisteet 1. hakutoiveeseen, jos riittävät niin siitä tulee sitten sun opiskelupaikkasi eikä tarkistuksia mennä eteenpäin. Jos pisteet ei riitä ykköseen, niin katsotaan riittääkö ne kakkoseen ja jos eivät riitä siihenkään niin tarkitetaan kolmonen jne.
Voi siis tulla valituksi myös siltä 4. toiveelta.
Jos pisteet ei riitä mihinkään hakutoiveseen, saat heinäkuussa kirjeen, jossa näkyy mitä pisteitä olet saanut ja millä sijalla olet varalla. Siinä kirjeessä on myös ohjeita täydennyshakuun.
Tuon kyllä tiesinkin, kiitos sinulle vastauksesta kuitenkin. Mutta oliskin kiinnostunut tietämään että onko kukaan pääsyt kyseiseen kouluun, jos on ollut hakutoivejärjestyksessä vasta 3. tai 4. sijalla, kun kouluthan antavat 5 pistettä ensimmäisestä hakutoiveesta.
Ite hain toissa keväänä sosionomiksi 1 hakutoiveena, mutta sinne en saanut edes pääsykoekutsua..lukion päättötoikkarin k-a oli tosin jotain 7.3 luokkaa.. 2. vaihtoehtona hain yhteisöpedagogiksi ja pääsin pääsykokeisiin..sisälle pääsin pitkältä varasijojen kautta, ei oikeen menny noi pääsykokeet nappiin:)..joka tapauksessa ainakin tänne on helppo päästä, jos on vähänki motivaatiota..ja uskon että sossullekin jos on vähän parempi toikka ku mulla:P