Sain, kuten varmaan moni muukin kelan takaisinperintä ehdotuksen. Minulla nyt kävi vain niiin, että se 30 päivän muutostenteko ym. aika on mennyt umpeen, kun on ollut kertakaikkiaan niin paljon kaikkea etten vain muistanut ajoissa. Onko siis mitään enää tehtävissä vai joudunko maksamaan kelalle takaisin kaiken minkä se vaatii?
Mitään enää tehtävissä?
Maaria_
5840
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Suosittelen nyt kuitenkin kääntymään kelan virkailijoiden puoleen. Luuletko todella, että suomi24:n palstalla kysyminen auttaa asiaa ? Valitettavasti itse luulen, että mitään ei ole enää tehtävissä, mutta ei kai sitä koskaan tiedä. Ei sitä 30 päivän aikarajaa ole turhaan säädetty. Toivotaan parasta, ja toivottavasti et kovin paljoa menetä vaikka päätös kielteinen onkin.
Järjen käyttö on lailla kielletty Kelan etuuksisssa eduskunnan määräyksestä, mutta yrittää kannattaa.
Jos palkkadokumenttien mukaan perintäsi on aiheeton, niin pieni myöhästyminen asian suhteen ei
tee susta maksajaa.
Muistaakseni ehdotuksen jälkeen tulee vielä päätös, johon voi hakea muutosta.
Voihan tuossa yrittää hakea muutosta, mutta turhaa puuhaa se on ja lisää päälle luultavasti korkokuluja.
Valitettavasti olet itse jättänyt asian hoitamatta. Ei määräyksiä ole turhan takia tehty.
Takaisin perittävän määrän joudut maksamaan, se on varmaa, vaikka ulosoton tai perintätoimiston kautta. Tämä on normaali käytäntö.
Takaisin perinnän kokonaissumma ei kasva korkoa vaikka valittaisi, joten valitus antaa lisää maksuaikaa samalle summalle. Koko rumbassa menee sellaiset pari vuotta. Sitten voi hakea lisää maksuaikaa ja -suunnitelmaa.