Kaasutin/katin seoksen säätäminen?

LadaVille

Moottori ei tahdo käydä, mutta kun laittaa käden kaasuttimen päälle niin alkaa toimimaan. Epäilen että seos olisi pielessä kun punainen merkkivalo palaa kojelaudassa. Onko kellään kokemusta tälläisestä? Lada vm-96

10

4331

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hazard

      Oliko kyseessä ruisku- vai Antex-Lada? Mikä varoitusvalo kojelaudassa palaa? Onko siinä käsiryyppy? Onko imuilman esilämmitys päällä? Hieman taustatietoa ja ongelma saattaa selvitäkin.

      Vanhemmissa kaasareissa seokset säädetään suuttimia vaihtamalla, vain tyhjäkäynnille on perinteinen ruuvisäätö.

      • LadaVille

        Kysymyksenä on Lada vm-95/96. Se ei ole ruisku mutta kai se on sitten kaasutin. Varoitus valo on "tarkista moottori", komee valo. Löytyykö kyseisestä mallista testipistokkeen paikkaa ja mistä päin se mahtaisi olla? Kaasuttimessa on jokin musta "säätöruuvi" ja kaksi sähköventtiiliä. 3kk se pelasi loistavasti.


    • kysyppäs
      • Hazard

        Yllättävän moni Ladakerholainen seuraa tätäkin palstaa. Ainakin minä ja Nonnis. Sehän tekee jo paljon...

        Okei, kyllä Lada-kerhon sivuilta löytyy apu paremmin.


    • foma

      kaasarin tiiviste on finito. Joko ilmaputsarin ja kaasarin välinen tai sitten kaasarin ja imusarjan. Korjattua saa vaihtaamalla tiivisteen tai sitten tiivistemassa joka paikaan tiivisten ympäri.
      Koeta muuten ensin kiristä ne kaasarin kiinnityspultit (älä vaan liika ettei jenkka mene).

    • Janne69

      Mittaa vaikkapa yleismittarilla lambda-anturin antama jännite. Anturilta tulevissa johdoissa on kaksinapainen liitin sulakerasian vieressä ja johtojen välistä mitataan. Jännite pitäisi liikkua 0 ja 1 V välillä. Jos seos on liian laiha, pitäisi näyttää nollaa ja kädellä kaasutinta tukkimalla tai ryyppyläppää kääntämällä pitäisi pompata 1:een volttiin.

      Voit myös kokeilla irrottaa lambda-anturin liittimen, jolloin seokset säätyvät hiukan normaalia rikkaammalle. Jos käynti paranee, lambda-anturi on viallinen ja väittää seoksen olevan liian rikas.

      Tarkista myös, että molemmat suuttimet naputtavat laittamalla sytytysvirta päälle ja irrottamalla vuoronperään johdot. Muistaakseni ylempi vaikuttaa tyhjäkäyntiin ja alempi kovemmille kierroksille.

      Seokset saa rikkaalle myös kytkemällä jompaankumpaan suuttimeen virran suoraan akusta. Jos tällä keinolla ei käynti parane, on joku rööri tukossa tai jossain ilmavuoto. Jos käynti paranee, tarkista myös, että lambda tajuaa seoksen olevan liian rikas ja antaa n. 1 V.

    • jarozlav

      Katsastukseen pitäisi saada lambda -arvo kohdilleen, huollossa vaikea saada mitään arvoja, lieneekö vika auotossa vai testerissä.Yksipiste ruisku, tietoa ?

      • Janne69

        Jos pakoputkessa on reikiä tai joku liitos vuotaa, pakokaasun joukkoon saattaa päästä ilmaa niin paljon, että testeri näyttää pahasti metsään. Yleensä saastelukemat näyttävät alakanttiin, mitähän lambda-arvolle tapahtuu...


    • tervaa ja höyheniä

      ylemmän solenoidiventtiilin vastus (tyhjäkäynti) pitäisi olla n 48ohmia. solenoidit usein viallisia. onhan kaasarin kannen pultit kiinni? seos säädetään joko oskilloskoopin avulla tai pakokaasumittarin avulla (impulssisuhde50/50 tai lambda 1.00) joskus täystehotunnistimen letku rikki/irti. järjestelmä luulee, että kaasu on pohjassa...

    • 88-samara rykii ja paukkuu kun sen starttaa.käy tosi huonosti ja sammahtelee kaasari putsattu juuri.käsi ryyppy.seoksia säädetty mutta ei oikein tunnu auttavan.osaisiko joku auttaa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      81
      5950
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      292
      4887
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      20
      2618
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      41
      2547
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      99
      1608
    6. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      17
      1481
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      105
      1397
    8. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      132
      1345
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      109
      1304
    10. Rötösherra käräjillä

      Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu
      Ähtäri
      19
      1271
    Aihe