9-3 TurboJubilee

Niin, ilmeisesti tuota mallia vielä saa uutena kun Saabin nettisivullakin vielä on..? Onko se tehty Uudessakaupungissa. Onko autossa oleva 150 heppainen kone sama kuin 2.0 Turbon 185 heppainen. Toisin sanoen onko viritettävissä lastulla tai jollakin muulla päivityksellä samaksi?

Tai ilmeisesti tuo vakiokin kulkee riittävästi, mutta entä automaattina?
71011
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kun ei saa 3-ovisena :(

Suomalaisen ostaisin kyl, jos saisi vielä Aeron vm. -03 ja juuri 3-ovisen mustan tai kirkkaan punaisen !

Kyllä pitäis saada vielä tur.jub. mallia, muistaakseni esitekkin on olemassa siitä versiosta. En kyllä ymmärrä miksi Saabi ei mainosta "Saab suomesta" noita autoja ???

Äänestä
  • ... Sportsedan. Se on ihan uusi auto, perusratkaisuiltaan / alustaltaan aivan eri vuosikymmeneltä.

    Tietysti vielä sitä ei saa kolmiovisena eikä coupena mikä on puute.. Farkku tulee kai syksyllä?

    Äänestä

  • ...

    Äänestä

nyt jos olisin itse uutta autoa ostamassa...
tässä yli 10000 halvemmalla kuin uusi 9-3SS, kuitenkin varma kunnon turposaappi. Pitää yrittää mutsi houkutella takas saappeihin... :) Ihan asiallinen varustepakettikin on.


LänsiAuton juhlavuoden tarjous
Ostaessasi Saab 9-3 5ov.
Hinta alkaen 28.500 € toim.kulut 500 €

Tarjous nopeimmille:

AS 2
Driving - paketti
ACC-autom.ilmastointi
talvirenkaat kevytmetallivanteilla
ovh yht. 5.450 €
NYT 1.400 €
etusi 4.150 €

Toimi nopeasti!
RAJOITETTU ERÄ!

LänsiAuto Herttoniemi
Mekaanikonkaut 7, 00880 Helsinki p. 09-852 531
LänsiAuto Olari
Merituulenti, 02200 Espoo p. 09-852 577

Äänestä

On sama kone, Saabin oma 185hp boxi n.850€
asennettuna, ja takuukin säilyy.

Äänestä

LänsiAuto postitti viime viikolla viikonlopun Aero-tapahtuman esitteen, jossa oli mainittu Uudenkaupungin mallien viimeinen tilauspäivä!

En muista tarkkaan, mutta se oli jo huhtikuun alussa, about 2. tai 3.4.

Eli jos mielii saada kotimaisen uuden Saabin, alkaa olla aika lailla kiire. Vapun jälkeen sellaisia ei enää valmisteta.

Turbojubileessa on sama 2,0t -kone kuin perusmallissa, mutta parempi varustelu. Ja konehan on tietysti lastutettavissa, joten tehoja voi nostaa jälkikäteen jos haluaa.

Äänestä

vanhempi versio (154 hv) automaattina. Kyllähän tuo normaaliin ajoon riittää ja jopa turvallisiin ohituksiin maantiellä. Toki kaikkeen tottuu ja lisää kaipaa... 0-100 mennee 10s pintaan. TM:n testissä 9-5 2.3 A wagon pisteli 185 hv:lla 8.9s. Toki eri kone mutta luulisi kevyemmän 9-3:n lastutettuna liikahtavan jopa hieman paremmin. Virallinen arvo 9-3 T A:lle taitaa olla luokkaa 9.7s (tämä tieto tosin Hirschin sivulta).

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tuleva Saabistiko kirjoitti:

Niin, ilmeisesti tuota mallia vielä saa uutena kun Saabin nettisivullakin vielä on..? Onko se tehty Uudessakaupungissa. Onko autossa oleva 150 heppainen kone sama kuin 2.0 Turbon 185 heppainen. Toisin sanoen onko viritettävissä lastulla tai jollakin muulla päivityksellä samaksi?

Tai ilmeisesti tuo vakiokin kulkee riittävästi, mutta entä automaattina?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu