Olis kysyttävää osaomistusasunnoista. Erityisesti toivon kommentteja niiltä, jotka kyseisenlaisessa asunnossa asuvat/ovat asuneet!
1) Osaomistus vs. asumisoikeus - eroja, yhtäläisyyksiä, kumpi parempi vaihtoehto?
2) Kun osaomistusasunnosta maksetaan ensin se 30% (vai onko tässä prosenttiosuudessa eroja?) asunnon hinnasta ja sen jälkeen maksetaan kämpästä vuokraa, niin jos haluan esim. 10 vuoden kuluttua lunastaa asunnon kokonaan itselleni niin maksanko asunnon velattoman hinnan miinus se 30% vai otetaanko noita maksettuja vuokria jotenkin huomioon?
3) Jos olen jo lunastanut osaomistusasunnon kokonaan itselleni, niin maksanko asunnosta sen jälkeen sitten vain vastiketta?
Osaomistusasunnot???
4
1147
Vastaukset
- suosittelen kokemuksella
Vertailin noita kahta asumismuotoa noinkin tärkeän valinnan edessä.Ja aina vaan ohi meni että suhahti omistusasuminen! Vuokrat on silti osaomistuksessa yhtä korkeat kuin muuallakin eikä vuokria mitenkään takaisin makseta,mikä ajatus!Mutta tämän ajan ongelma onkin ollut liian isot (200-300.000 e) lainat nuorilla.Rakennetaan sitten kerralla joku Desingtalo ja tontti ilman kunnon harkintaa.Sitten kyllä ollaan kusessa!
- Maijall' oli karitsa
Asun omistusasunnossa tällä hetkellä, eikä se todellakaan tunnu kannattavan :)
- ellinelli
1.
Minun mielestäni: asumisoikeus on asumista vuokralla, maksat vain "aloitusmaksun". Asunto ei ole koskaan oma.
Osaomistus on oman maksamista, asunto on oma lunastamisen jälkeen. Osan asunnoista voi lunastaa omakseen heti (eli kyse tällaisessa tapauksessa on omistusasunnosta), joissain asunnoissa on aikaraja, jonka jälkeen asunnon voi maksaa kokonaan pois.
2.
Osaomistuksessa maksat aluksi sen 30% ja sen jälkeen kuukausittain vuokraa. Osa maksamastasi vuokrasta lyhentää yhtiölainan osuutta. Lyhennät siis jo vuokra-aikanasi asuntoasi, vaikkakin vähäisessä määrin.
3.
Kyllä. Lunastamisen jälkeen asunto on aivan tavallinen omistusasunto: maksat siis vastiketta kuukausittain.
Meidän perhe on asunut osaomistusasunnossa vuoden päivät ja tyytyväisiä olemme olleet. Lunastimme asunnon heti muuttaessa omaksi, jotta saamme korot vähennettyä verotuksessa kokonaan. - Mies kaupungista
Muutama kommentti liittyen osaomistusasuntoihin, asumisoikeusasunnoista ei ole kokemuksia.
Osaomistusasunnoissa on eri muotoja, kuten mainitsemasi 30%, mutta myös esim 20% ja 10%. Myös osaomistusaika vaihtelee yhtiöstä riippuen suunnilleen 0-20 vuotta. Eli osan pystyy lunastamaan heti omaksi, eli eivät ole varsinaisia osaomistusasuntoja. Useimmiten lisäosuuksia on ostettava ennalta määriteltyinä määräaikoina.
Oma perheemme on asunut osaomistusasunnossa n. 1,5 vuotta ja olemme olleet tyytyväisiä. Meillä kyseessä on 20 vuoden osaomistusasunto, jossa ensimmäinen osaomistusmaksu oli 10%. Lopullinen lunastus on n. 10 vuoden kuluttua. Syy nykyiseen asuntoon muuttamiseen ja omistuskaksion myymiseen oli se, että tarvitsimme suurempaa asuntoa ja osaomistusrivariamme vastaavaan omistusasuntoon meillä ei olisi ollut tällä hetkellä varaa. Alla muutama kommentti positiivisista ja negatiivisista kokemuksista.
Emme tarvinneet lainaa tähän astisen omistusosuuden lunastamiseen. Pystymme säästämään kuukausittain sen verran rahaa, ettemme tarvitse lainaa ennen viimeisen osuuden lunastamista, joka on n. 60% kokonaishinnasta.
Asunnon lopullinen lunastushinta on määritetty 90-luvun lopussa, joka ei vastaa tämänhetkistä hintatasoa. Hyödyn toki saamme vasta sitten, kun olemme lunastaneet koko asunnon omaksi.
Omistusasuntoa huomattavasti pienemmällä rahalla kiinni viihtyisään ja tilavaan asuntoon, joka on mahdollista ostaa omaksi.
Ei myyntiongelmaa, jos haluaisimme päästä eroon. Omistusyhtiö on velvollinen lunastamaan asunnon näin halutessamme.
- Omistusasujan velvollisuudet, mutta vuokralaisen oikeudet.
- Ei pysty vaikuttamaan omistusyhtiön päätöksiin, esim jätehuollon, sähköyhtiön, taloyhtiön, ym. osalta.
- Koko asuntoa ei pysty lunastamaan omaksi ennen määrätyn osaomistusajan päättymistä.
- Omistusyhtiön vuokraosuus on n. 25% kuukausittaisesta asumismaksusta (koko asumismaksu koostuu hoitovastikkeesta, asuntoon kohdistuvan lainan korosta sekä omistajayhtiön perimästä vuokrasta).
Eli on sekä hyviä että huonoja puolia. Meille tämä kuitenkin sopii, joidenkin mielestä osaomistusasuminen on järjetöntä. Jokaisessa asumismuodossa on kuitenkin hyvät ja huonot puolensa. Ideaalitilanne kai olisi velaton omistusasunto, mutta tällä hetkellä se ei olisi meille vielä mahdollista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1077736
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?1095971- 835167
- 1394536
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan113220- 552967
- 582928
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102444- 612437
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562056