Moi !
Eli olis neloskopan vm. 99. Golf gti. Se on
viispyttynen ja 20v, ilman turboa. Aika
harvinainen juttu. Se on identtinen turbogolf
ilman turboa :D 125hv
Asiaan: Miten se kannattaisi virittää ?
Paljonko siihen maksaa turbo yms ? Mitään ei
tarvitse uusia jos laittaa turbon koska se on
turbokone muuten. Ja voiko sen viedä johonkin
viritettäväksi ? Sen voisi esim. Optimoida,
turbottaa, kannen lasketus, laittaa kireämpi
nokka-akseli ? Paljonko tämmöinen lysti
maksaa ? Koska itse ei olisi toivoakaan
virittää autoa, ymmärrän auton koneesta
samanverran kuin sika sateellitista. Ja
paljonko noilla saisi golfiin hummia ? Meneekö
lähelle 250hv:ta ? :O
Kiitos jo etukäteen neuvvoista, vinkeistä ja
jutuista (:
Vw golf mk4 GTi.
9
3107
Vastaukset
- Golffkuski
Oletpa löytänyt tosiaan harvinaisen GTI:n, noita ei paljoa varmaankaan aikanaan myyty pienestä hintaerosta johtuen.
Koneesi ei varmaankaan ole "turbokone ilman turboa", sillä vaparikoneessa on vähintään eri männät ja moottorinohjaus, todennäköisesti myös nokat ja paljon muuta pikkuhilpettä. Helpointa lienee nostaa se vaparipata pois sieltä konehuoneesta ja laittaa alkuperäinen turbokone vaikkapa jostain kolariautosta tilalle, jos lisävoimaa haluaa. Todennäköisesti on tuskattomampi ja saman hintainen vaihtoehto kuin rakentaa ja teettää vaparipannusta.
Lisäksi siitä turbokoneesta saa hyvin helposti pelkillä lastuilla melkein 280 hummaa, muutoin modaamalla enemmänkin... - 525iT
Se ei ole mikä GTI. Se on tavallinen Golffi jossa on 1.8 kone ja 125 hv. Ei o myyty uutena Suomessa mutta Saksassa se on tavallinen auto.
- esa_
vr5 mallia on myös myyty nelos gti:nä... ei suomessa kylläkään...
- MSa
Kyllä noita GTI-malleja oli myynnissä vaparikoneellakin. Noissa Golfeissa GTI on ihan vaan varustetason merkintä, ei sillä ole mitään tekemistä turbon taikka tehojen kanssa.
- GTI-IV-Golfia
myyty Suomessa uutena, tämä on fakta jonka voi jopa tarkistaa.
- Wolkkaristi16v
GTI-IV-Golfia kirjoitti:
myyty Suomessa uutena, tämä on fakta jonka voi jopa tarkistaa.
ja moinen ihmetys oli Golf VR5 2.3-koneella!
En ole moista kyllä ikinä nähnyt vaikka olenkin autoasentaja suhteellisen vilkaassa suomen kaupungissa...
Itse tahtoisin VR6:sen sen viripotentiaalin vuoksi, nyky GTI16V alkaa olla jo lopussa. Vaikka kova pata sekin, vakion VR6:n heittämällä kepittää! - ei, VR5-Golfia
Wolkkaristi16v kirjoitti:
ja moinen ihmetys oli Golf VR5 2.3-koneella!
En ole moista kyllä ikinä nähnyt vaikka olenkin autoasentaja suhteellisen vilkaassa suomen kaupungissa...
Itse tahtoisin VR6:sen sen viripotentiaalin vuoksi, nyky GTI16V alkaa olla jo lopussa. Vaikka kova pata sekin, vakion VR6:n heittämällä kepittää!ei myyty Suomessa ainakaan "GTI"-nimellä, mutta sitä ahtamatonta GTI:tä kyllä. Myytinköhän Suomessa muuten koskaan mitään VAG-värkkiä VR5:lla, siis muuta kuin Seat Toledoa?
- Anonyymi
Neljännen sukupolven Golf GTI ei ulkoisesti poikkea vakio-Golfeista kuin takaluukkunsa "GTI"-tunnuksen osalta. Dieselmoottori kuuluu nyt Golf GTI:n valinnaisiin voimanlähteisiin ja moottoritarjonta on muutenkin laaja. Palettiin kuuluu 1,9-litrainen TDI jakajapumpullisena tai kolmena eritehoisena pumppusuutin-versiona. 1,8-litrainen, 20-venttiilinen (5 venttiiliä per sylinteri) on tarjolla vapaastihengittävänä tai kahtena eritehoisena turboahdettuna versiona. Lisäksi tarjolla on yksi 2-litrainen R4-moottori ja kaksi eritehoista, 2,3-litraista VR5-moottoria.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 437407
Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka543693Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu473556- 623308
- 512994
Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/522970Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod342799Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint302474IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1931871- 471551