Onko kenelläkään tullut salazopyrinistä sydänoireita, tykytyksiä tai rytmihäiriöitä? Koetan tällä hetkellä toista kertaa nostaa annostusta 4 tablettiin ja taas tuli tykytystä :-(. Voikohan johtua lääkkeestä vaiko ihan sattumaa...
Salazopyrin ja sydämentykytykset
Nivelreumafibrokeliaakikko
32095
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mulla ainakin tulee jo 3 tabletista sydämentykytystä, tälläkin hetkellä tuntuu et sydän hyppää kohta rinnasta ulos. Reumalääkäri sanoi et muutaman ekan kuukauden aikana on ihan tavallista et tulee esim.päänsärkyä, sydämentykytystä, pahoinvointia tai lämpöilyä. Joillakin oireet eivät katoa ajan kuluessa jolloin lääkitystä on vaihdettava. Itse yritän vain sietää oireita, koska en oikein voisi vaihtaa muihin lääkkeisiin. Olen syönyt Salazopyriiniä jo n.5kk.
Kannattaa mainita lääkärille jos oireet ovat sietämättömät.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conference=4500000000000202&posting=22000000025090775&view_mode=flat_threaded
Niin varmaan joillakin auttaa, mutta itse en ole huomannut vaikutusta. Mun vatsaoireet johtuu vahvoista lääkkeistä, muuten vatsani on oireeton.
Toki keliaatikolle ruokavalio on tärkeää. Tarkoitinkin jos sydämentykytys ym. vaivat johtuu selvästi vain salazopyriinistä eikä kys.ihmisellä ole muita suolistovaivoja ym.allergioita. Aika monella tuntemallani ihmisellä on tullut sydämentykytystä, huimausta ym. oireita salazopyriinistä. Toki jokaisen kannattaa kokeilla eri keinoja.
Itse keksin pari viikkoa sitten uuden keinon syödä 3tablettia vuorokaudessa ilman edellämainittuja oireita. Otan tabletit aamulla, päivällä ja illalla eli en ota kahta tablettia samaan aikaan. Nyt ainoa sivuoire on kylmyys, etenkin öisin. Kohta voinkin jo nostaa annoksen 4 tablettiin.