Jutta U. SDP:n eduskuntaryhmän

Tarja Filatov johtamaan Sdp:n eduskuntaryhmää. Ensimmäiseksi varapuheenjohtajaksi valittiin Jukka Gustafsson ja toiseksi varapuheenjohtajaksi Jutta Urpilainen.

Valinta on osoitus Jutan saamasta arvostuksesta ryhmän sisällä. SDP:n jäätyä oppositioon ryhmän johtopaikoille olisi varmasti ollut paljon halukkaita. Toivottavasti Jutta pystyy vaikuttamaan entistä myönteisemmin Kokkolan kehitykseen.
5312
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

kansanedustajan tärkein työ on hyvän lainsäädännön aikaansaaminen eikä mikään kotiinpäin vetäminen.

Äänestä

Neiti /rva sit aatteli oikein puolustaa opiskelijoita ja lupasi nostaa opintorahaa jnejne muttta kuinkas kävikään kun viimevuonna äänestettiin asiasta. Hän äänesti vastaan!

P....a ämmä! Puhui ittensä pussiin!

Äänestä
  • Löysin tämän hänen sivuiltaan.

    10.02.2007 - Lähettäjä :: Caro
    Turha odotella opiskelijoiden ääniä, tuskinpa kannatat ees opintotuen korottamista, vai kuinka?

    JUTAN KOMMENTTI: Olen ollut kuluneella vaalikaudella erittäin aktiivinen opiskelijoiden asioiden ajamisessa. Tästä esimerkkinä on mm. tekemäni kirjalliset kysymykset, laki- ja talousarvioaloitteet, joista osa on hyväksyttykin eduskunnassa. Vaikutin vahvasti myös siihen, että opiskelijoiden opintorahaa olisi korotettu jo tällä vaalikaudella. Näin ei kuitenkaan tapahtunut. Korotus tuleekin tehdä mahdollisimman pian ensi vaalikaudella.



    15.02.2007 - Lähettäjä :: Caro
    Silti äänestit opintotuen korotusta vastaan?


    JUTAN KOMMENTTI: Tällä vaalikaudella on tehty parannuksia opiskelijoiden asumislisään, toisen asteen opiskelijoiden opintotukeen sekä luotu verovähennysoikeus opintolainaan.
    Itse toivoin, että tällä vaalikaudella olisi voitu tehdä korotus myös opiskelijoiden opintorahaan. Tein asiasta viime syksynä myös laki- ja talousarvioaloitteen.
    Valitettavasti kulttuuriministeri Saarela ei priorisoinut opintorahan korotusta budjettikehyksensä sisällä ja näin ollen hallituspuolueet päättivät siirtää korotuksen seuraavalle vaalikaudelle. Hallituspuolueen kansanedustajana äänestin tehdyn päätöksen mukaisesti.

    Äänestä

Kyllä se on niin etten tätä tätä lahtarihuoranpentua tuu koskaan äänestään, paskaa jauhaa opiskelijoiden tukien nostamisesta ja mitä tulee kokkolanseudun parantamiseen niin pahempaan suuntaan kehittää _jos_ kehittää sitäkään. Terveisiä perseestä sinne eduskuntaan että se ei ole poliittistalaiskuutta tai kiinnostavuuden puutetta ettei äänestä. Ei se on poliittinen kannanotto siihen kuinka äänestettävien kesken täytyy valita porvari toisesta porvarista. Sama kun annettaisiin äänioikeus jos äänestettävät on tän sorttista paskaa..

Äänestä
  • Ja mitä tulee Jutan vaalimainokseen "Sinun äänesi Jutta Urpilainen // Sinun Juttasi" sanon vain että pitäkää hyvänänne se Jutta mutta älkää tuoko takaisin

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


puheenjohtajistoon kirjoitti:

Tarja Filatov johtamaan Sdp:n eduskuntaryhmää. Ensimmäiseksi varapuheenjohtajaksi valittiin Jukka Gustafsson ja toiseksi varapuheenjohtajaksi Jutta Urpilainen.

Valinta on osoitus Jutan saamasta arvostuksesta ryhmän sisällä. SDP:n jäätyä oppositioon ryhmän johtopaikoille olisi varmasti ollut paljon halukkaita. Toivottavasti Jutta pystyy vaikuttamaan entistä myönteisemmin Kokkolan kehitykseen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu