Kiinnostaa käyttäjien kokemukset Evinruden Ficht koneista. Lähinnä 90hv malli kiinnostaa. Olen ostamassa-00 vuosimallin konetta. Vanhimmissa on kai ollut jotain karstottumisongelmia, vieläkö tässä mallissa? Mitä muita mahdollisia ongelmia. Koneella ei tulla uistelemaan, vaan ajetaan normaaliajoa.
Evinrude
Ficht
3456
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Eiköhän se ficht ole jo kuollut ja kuopattu. kannattaa pysyä erossa niistä vehkeistä. Osta E-TEC jos evinruden ruikua hamuat. Se perustuu vastaavaav tekniikkaan, mutta OMC:lta loppu rahat ja ruiku jäi keskeneräiseksi ja silti se tuli markkinoille. BRP (ent BOMBARDIER) osti OMC:n ja rakenti sen Ficht ruikun valmiiksi ja se toimii. On toiminut ainakin 2004 lähtien jolloin tuli E-TEC koneet markkinoille.
Hyvä yritys OMC:ltä ja sääli myöskin että ei onnistunuteet.
Ficht koneet on hajjonneet tai vaihdettu toiseen moottoriin. Älä osta.
Käyttökokemuksia varmaan harvoilla.
hienosti. Minulla on ollut 90 Ficht 6 vuotta. Koko aikana ei ole ollut mitään vikaa. Olen käyttänyt suositeltua öljyä, enkä uistele. Kone on tälläisessä käytössä aivan loistava.
on koneiden kanssa ollut, mutta ne johtuvat välinpitämättömästä käytöstä. Joka tämän koneen rikkoo, voi katsoa peiliin. Kone on erittäin tarkka oikean öljyn käytöstä. Mikäli uistellaan paljon ja käytetään halpaa öljyä ongelmia tulee varmasti. Kone karstottuu, lämpiää ja lopuksi leikkaa kiinni. Ns. normaalikäytössä ja käyttämällä suositeltua öljyä kone on toimintavarma ja pitkäikäinen.