CD-aseman alasajo-aika

Kokeilin Neron DriveSpeed-ohjelmaa http://www.cdspeed2000.com/download.html ja huomio kiinnittyi siinä näkyvään Alasajoajan asetukseen, joka on CD-asemassani (LITE-ON 48x/24x/48x CD-RW) peräti 2 minuuttia.

Mikä "Alasajo"-asetus ja minkämoinen sen pitäisi normaalisti olla?
4205
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

kuin "levyn pyörimisaika käytön jälkeen"?
Mitään muuta en löytänyt omasta nero drivespeed-softasta.

Äänestä
  • Tuota (Spin Down time) itsekin mietin. Onko siis kaksi minsaa hiukka liioiteltu aika?

    Äänestä

  • Huimapää kirjoitti:

    Tuota (Spin Down time) itsekin mietin. Onko siis kaksi minsaa hiukka liioiteltu aika?

    32 sekuntia, muuta en asiasta osaa sanoa.
    cd-r-asema on melko vanha Philips

    Äänestä

aika, jona CD-asema pidetään pyörimässä, ettei sen tarvitsisi käynnistyä uudelleen, kun tietoa haetaan levyltä. Vaikea sanoa, onko 2 minuuttia liikaa, riippuu varmaan täysin siitä, kuinka joku softa cd:tä käyttää.

Tuskin tuo mitään haittaa, ehkä toistuva cd:n sammuttelu ja starttaaminen kuluttaa asemaa enemmän.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Huimapää kirjoitti:

Kokeilin Neron DriveSpeed-ohjelmaa http://www.cdspeed2000.com/download.html ja huomio kiinnittyi siinä näkyvään Alasajoajan asetukseen, joka on CD-asemassani (LITE-ON 48x/24x/48x CD-RW) peräti 2 minuuttia.

Mikä "Alasajo"-asetus ja minkämoinen sen pitäisi normaalisti olla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu