Kotiesseen ohjeet

Nyt on sellainen pulma, että pitäisi tehdä kotiessee, enkä näe sitä opettajaa ennen palautuspäivää, ja ohjeitä ei ole. Eli kirjoitanko vain tavallisen esseen aiheestani, vai onko jotain erityistä muistettavaa?

Kaipaan siis ohjeita kotiesseen tekemiseen.
5429
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

No eikös essee oo pohdiskeleva kirjoitus eli esim. kirjasta tehty essee ei käsittele niinkään kirjan juonta eikä tapahtumia, vaan lähinnä kirjan sanoman pohdintaa.

Äänestä

Meille ainakin jaettiin koulusta semmonen kirja jossa on kaikkien opettajien numerot. Ei muuta kun rohkeasti soittamaan! Innostunut ja asiosta kiinnostunut oppilas ilahduttaa aina opettajaa!

Äänestä

kotiessee on ihan samanlainen kun koulussa tehtykkin. riippuu aiheesta. jos saat vain pelkän otsikon voit heittää vaikka jonkun sadun ym. jos sulla on joku aihe ni sit vaa pohdit sitä ja laitat jotain omaakin mielipidettä mut älä liikaa..

kerro aihees ni osaan auttaa sua enemmän..

Äänestä
  • En vielä ole varma, että mistä teen sen. Listalla oli monia aiheita, esim. ystävyys, väkivältä, jonkin vähemmistöryhmän esittely, yksinäisyys, tietokonepelien vaikutus jne.

    Tämä siis on psykologian kotiessee.

    Äänestä

  • Oppilas kirjoitti:

    En vielä ole varma, että mistä teen sen. Listalla oli monia aiheita, esim. ystävyys, väkivältä, jonkin vähemmistöryhmän esittely, yksinäisyys, tietokonepelien vaikutus jne.

    Tämä siis on psykologian kotiessee.

    no jos vaikka otat ystävyyden,ni kerro millasta se pitäis olla/millasta ei. et jotain hyljeksitään tai muuten vaa haluu olla yksin. sit siihen et mistä se johtuu,laita psykologisii juttui..
    hyvä olis kans vaix heittää et miks jotkut ystävät on niitä pomoja ja jotkut alistujii,ja ku syntyy jengejä ym..
    muista heittää kirja juttui ja omii mielipitei sillee sopivasti sekottaen..
    toivot. oli ees hieman apuu,aika sekavasti selitin sorry siitä.
    tsemppiä!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Oppilas kirjoitti:

Nyt on sellainen pulma, että pitäisi tehdä kotiessee, enkä näe sitä opettajaa ennen palautuspäivää, ja ohjeitä ei ole. Eli kirjoitanko vain tavallisen esseen aiheestani, vai onko jotain erityistä muistettavaa?

Kaipaan siis ohjeita kotiesseen tekemiseen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu