Perennapenkki

Heippa,

Suunnittelen talomme seinän viereen perennapenkkiä, jossa olis havuja ja keijuangervoa (paikka on oikein paahteinen). Ongelmana on se, että lumet tippuu katolta juuri penkin päälle. Kärsivätköhän kasvit siitä kun lumi niiden päälle tippuu??? Nämä kasvithan ovat kyllä aika matalia.
1469
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Tuollaiseen lumienputoamispaikkaan en havuja laittaisi. Keijunagervo on ihan ok, koska sen voi leikata alas vaikka joka vuosi ilman, että kasvu pahasti häiriintyy. Jospa kuitenkin harkitsisit jotain perennaa mieluummin? Ainakin pitäydy noissa Calospira-sektion angervoissa, ne sietävät vaikka vuosittaisen alasleikkuun.

Noissa lumenputoamispaikoissa on tietysti versojen katkeamisen lisäksi ongelmana se, että maa usein tiivistyy kovasti lumen painosta, eivätkä kasvit saa loppupelissä tarpeeksi happea.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lunta katolta kirjoitti:

Heippa,

Suunnittelen talomme seinän viereen perennapenkkiä, jossa olis havuja ja keijuangervoa (paikka on oikein paahteinen). Ongelmana on se, että lumet tippuu katolta juuri penkin päälle. Kärsivätköhän kasvit siitä kun lumi niiden päälle tippuu??? Nämä kasvithan ovat kyllä aika matalia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu