Kuukauden päästä lennämme Lappiin, kun en yksin viitsi lähteä ajamaan hirmuista matkaa. Lapsi 3v. Mitenkäs tuo mahdollinen korvakipu, millä sitä parhaiten lievittää??? Ajattelin, että otan pillimehuja mukaan, jotta voipi niitä juoda koneen noustessa/laskiessa, mutta eipä taida pillimehuja saada 1dl pakkauksissa, no purkkaa tuo kyllä syö, mutta kun välillä ne nielaistaan samantien niin sen varaan ei viitsi laskea... Nasolinista olen kuullut, mutta toimiiko se oikeasti?? Onko koneessa lentoemoilla mitään kivunlievitys jutskia?
Anteeksi, kun paljon kysymyksiä, mutta ekaa kertaa lennetään. :)
Anteeksi, kun paljon kysymyksiä, mutta ekaa kertaa lennetään. :)
Vastaukset 7
Vanhimmat
Tehosta en osaa varmasti sanoa,meillä kävi näin:Toinen tytöistä 5v valitti korviaan Nasolinista huolimatta nousuissa ja toinen 3v, ei lainkaan.Ei tuo vaarallista lienee varmuudeksi suhautella nenään.Emoilla ei kyllä ole mitään tarjota,ennen oli ns.Mikki Hiiret,tavalliset lasiset juomalasit jotka kuumennettiin ja sitten pistettiin korville,tehosta en niidenkään kohdalla osaa varmasti sanoa,mutta vierustovereita ainakin nauratti.Omien lapsieni kanssa olen käyttänyt karkkeja jotka ovat kirpeitä,erittyy sylkeä jota sitten pakko nieleskellä.Ja eiköhän 3v ole jo niin iso ihminen,ainakin omasta mielestään,että osaa nieleskellä kun pyytää ja selittää miksi näin pitää tehdä.
jotain särkylääkettä siten, että vaikuttaisi lennon aikana, lievittäisi mahdoll. korvakipua? Lentokoneeseen saa viedä lapselle tarkoitettuja ruokia/juomia, mitä matkan aikana tarvitsee, vaikka olisivatkin yli 1dl purkissa. Niiden vaan täytyy mahtua siihen 1 litran pussiin (näin sanottiin kun soitin hiljattain lentokentälle ja kysyin asiaa).
Ei mitään särkylääkettä voi lapselle antaa tuohon tarkoitukseen.Korvakivut johtuvat paineen vaihtelusta eikä siihen särkylääkkeet auta.
Pitää muistaa ettei kaikille lapsille lentäminen ole mikään ongelma,ei lapsi automaattisesti kärsi näistä kivuista eiväthän kaikki aikuisetkaan reagoi paineeseen.Mitä pienempi lapsi sen varmemmin selviää kivuitta.Ja vaikka kärsisikin se on kovin lyhyt aika ja ennemmin epämiellyttävä tunne kuin kipua.Suurin itku varmasti johtuu siitä ettei lapsi ymmärrä tunnetta ja se pelottaa.
Noista juotavista, onhan kaupoissa näitä pieniä
tuoremehu pakkauksia ja Gefilus pulloja jos pelkää ettei tetraa saa mukaan koneeseen,pilli vaan erikseen mukaan.
Ei kannata aikuisen panikoida etukäteen,se tarttuu!
Itse heittäisin tähän kysymyksen, että miksi lentokoneissa ei pidetä täyttä painetta lennon aikana? Ei luulisi olevan mahdotonta.
Yliopiston apteekista saa puuduttavia korvatippoja.
Meidän perhe on tehnyt sekä pitkiä että lyhyitä lentomatkoja siitä lähtien kun lapset olivat 4-v ja 2-v (nyt lapset 8 ja 6 ). Joka kerta korvakipu tullut laskuvaiheessa, helmikuussa oli taas lento Aasiaan ja kokeilimme apteekista saatavia korvatulppia jotka on tarkoitettu lentokoneessa käytettäväksi. Tulpat laitetaan korviin n.tunti ennen laskua , ja ainakaan meillä ei kumpikaan lapsi huomannut minkäänlaista painetta / kipua. Suosittelen ehdottomasti niitä ja aioin jatkossa ostaa joka lennolle niitä, maksoivat n.10 € pari ja suositellaan käytettäväksi 2 lentoa jonka jälkeen "mekanismi" menettää tehoaan.
Meillä ei ole ollut ongelmia nousuissa eikä laskuissa juuri ollenkaan. Nuhassa on voinut olla pientä hankaluutta, mutta siitäkin on selvitty hörppimällä vähän vettä. Joskus varsinkin yölentojen jälkeisillä jatkolennoilla tenavat ovat olleet niin väsyneitä, että ovat nukahtaneet ennen nousua ja nukkuneet esim. koko Euroopan lennon ja vasta koneen rullatessa Helsinki-Vantaalle olemme heidät sitten herättäneet. Joten kuten joku vastaaja sanoikin, niin rento asenne saattaa auttaa vippaskonsteja paremmin.