Paljon jää verojen jälkeen?

sjdhfg

Paljon lääkäreille jää palkasta käteen verojen jälkeen? Ihan vaan mielenkiinnosta kysyn.

11

8636

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lk09

      Esimerkiksi keminmaan terveyskeskus maksaa palkkaa 10400 euroa kuukaudessa. Veroprosentti semmoinen 55. Muutaman opintotuen verran siinä jää käteenkin.

      • tfhthth

        Saako lääkärit/hammaslääkärit nykypäivänä neuvoteltua itselleen "syrjäseuduilla" ns. peruspalkkaa huomattavasti suuremman kuukausipalkan?

        Vai mikä heitto tuo Keminmaan terveyskeskuksen palkka 10400 e oli?


      • lk09
        tfhthth kirjoitti:

        Saako lääkärit/hammaslääkärit nykypäivänä neuvoteltua itselleen "syrjäseuduilla" ns. peruspalkkaa huomattavasti suuremman kuukausipalkan?

        Vai mikä heitto tuo Keminmaan terveyskeskuksen palkka 10400 e oli?

        Hampaasta en tiedä mutta kyllä periferiassa taitaa olla että itse saa sanella palkan. Tuommoinen summa oli keminmaan terkkarin työilmoituksessa. Esimerkiksi Palokka taisi tarjota vajaa 9000/kk.


      • medisinaren
        lk09 kirjoitti:

        Hampaasta en tiedä mutta kyllä periferiassa taitaa olla että itse saa sanella palkan. Tuommoinen summa oli keminmaan terkkarin työilmoituksessa. Esimerkiksi Palokka taisi tarjota vajaa 9000/kk.

        Lukuunottamatta muutamaa paikkaa missä maksetaan hirmuliksoja ei se normi tk-lääkäri mahdottomai tienaa. Peruspalkka on vajaan 4000 e tietämissä ja päivystykset päälle.


      • aina kaksi puolta

        Aika halvalla siinä tarkemmin ajatellen silti vapaa-aikansa (jos sitä meinaan jää...) tulee myyneeksi. Tyypillisesti tuollaista palkkaa maksava tk on todella pakkoraossa, eli sinne ei tahdo saada lääkäriä kirveelläkään. Tarkoittaa sitä, että sinne eksyvä saa todella tehdä töitäkin sen palkkansa eteen. Tuskin kovin moni jaksaa pitkään. Oletettavasti median kautta sataa vielä kakkendaalia niskaan tyyliin "siellä se vetää sikapalkkaa räkäpolia pitäen ja lähetteitä kirjoittaen".


    • riippuu

      aika paljon palkasta. Terveyskeskuksen parhaimmillaan yli 10 000 euron palkasta jää varmaan enemmän käteen kuin sairaalalääkärin 2500 euron palkasta.

    • Lääket. lis.

      Itse toimin terveyskeskuksessa yksityisen yhtiön kautta ostopalvelulääkärinä päivätyössä ja silloin tällöin päivystän vielä illan normaalin päivätyön päälle. Työaika klo 8-16 ma-to ja pe 8-15. Ilman päivystyksiä bruttotulot ovat 8073 eur/kk (vähän vaihtelee, riippuen siitä, kuinka monta työpäivää = arkipäivää kuukauteen sattuu) ja päivystyksistä tulee vaihdellen lisäksi sitten tyypillisesti 500 - 2000 eur/kk, riippuen monta iltaa viitsii päivystellä.

      Tuosta 8000 eur:n brutosta jää käteen verojen ja muiden pakollisten maksujen (pakolliset jalakisääteiset työttömyysvakuutusmaksu, sairausvakuutusmaksu ja työeläkemaksu) jälkeen n. 60%, verot ja muut veronluonteiset pakolliset maksut vievät tuon n. 40%. Siis nettoa jää peruspalkasta 4843eur/kk. Päivystykset huomioon otettuna siis n. 5000-6000 eur/kk nettoa.

      Verojen määrää voi tietysti pienentää hyvällä verosuunnittelulla, tämä vaatii sitten jo omia lisätoimiaan toki ja perehtymistä Suomen osinko- ja yhtiöverotukseen.

      • medisinaren

        Nuo sinun tienestisi eivät kerro tulojen keskimääräisestä tasosta.


      • Lääket. lis.
        medisinaren kirjoitti:

        Nuo sinun tienestisi eivät kerro tulojen keskimääräisestä tasosta.

        Niin, siis kyseessä olikin vain esimerkki. En väittänytkään kyseessä olevan keskimääräiset lääkärin tulot. Niistä löytyy tietoa kyllä hakemalla myös helposti ja verotuksen määränkin voi tarkastaa esim. nettiä apuna käyttäen.


    • LL2005

      Tienasin viime vuonna 140 000e kokonaisuudessaan. Siitä maksoin veroja kaiken kaikkiaan 14000e eli noin 10%. Loput junailin omaan firmaan, josta sitten osinko ulos saan lähivuosina verottoman kuviot takaisin. Valmistuin 2005, ihan eurolääkärivaihetta tekemässä olen. Koskaan, edes kandina, alle 7000e/kk tuloihin en ole jäänyt. Toki paljon teen töitä, mutta kyllä lääkärinä tienaa ihan hyvin, jos rahasta sattuu pitämään. Jos taas pelkkä kutsumus mukana, todella surkeasti palkattujakin mutta taitoa ja vastuuta vaativia lääkärin hommia on maa puolillaan. Arvostan lääkäreitä, jotka niihin menevät.

    • Pihtarilääkäri

      Vaikka tulenkin toimeen ihan hyvin, en ole koskaan oppinut kuluttamaan rahaa edes kohtuullisesti. Kerran pihi on pysynyt aina pihinä. Asun kymmenen vuotta valmistumiseni jälkeen 300e:n vuokra-asunnossa ja kuukausittaiset menoni jäävät alle 600 euron. Säästöä on tosin kertynyt. Jos on oppinut tulemaan vähällä toimeen, on vaikea ryhtyä vängällä kuluttamaan rahaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen jotenkin

      Epävarma ulkonäöstäsi
      Ikävä
      219
      5963
    2. Minun rakkaani.

      Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m
      Ikävä
      26
      3724
    3. Koska näet seuraavan kerran

      Kaivattusi? Onko päivä tiedossa vai sattumasta kiinni?
      Ikävä
      82
      2577
    4. Ootko nainen jotenkin

      itseäs täynnä? Mars laihduttamaan. 🫵🏽 K
      Ikävä
      39
      2111
    5. Hyvästi.....

      En vain enää jaksa.....
      Ikävä
      33
      1892
    6. Hyvää yötä

      Mm❤️
      Ikävä
      45
      1868
    7. Ongelma Ibizalla

      Mistä saada triatleetin jalkaan mahtuva kenkä häitä varten?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      107
      1765
    8. Eelle

      Huomenta,ajattelen sua..
      Ikävä
      21
      1656
    9. Hauskaa nimipäivää rakkaalle!

      On kova ikävä. Rakastan sua ikuisesti ❤️🤗😘
      Ikävä
      27
      1502
    10. Tappajamanne kiinni

      Herätys koko Mikkeli! Nyt tietoa kehiin, että saadaan tämä tappaja kiinni!
      Mikkeli
      33
      1448
    Aihe