Hyvä, kun Martinniemen osayleiskaava on vihdoin uskallettu ottaa käsittelyyn. Asia on esillä ensi maanantaina kunnanhallituksessa. Jokohan Kurtinhaudan kohtalo ratkeaa tässä kokouksessa.
Mielenkiinnolla odotetaan mitä kunnanhallitus päättää.
Mielenkiinnolla odotetaan mitä kunnanhallitus päättää.
Vastaukset 16
Vanhimmat
silloin siitä tuleva hyöty olisi laajemmassa käytössä mitä tällähetkellä
vaikka vanhuksille vaippoja
vaippa rahat vallikselta.
Annetaan se Kurtihauta Marttilaisille onhan niitä muita kyliä mitä voidaan kehittää.
Laitetaan siihen renkaantalon kohdalle(jota eivät ole saanet puretuksi)..portti ja museoidaan se koko alue.
Pääsymaksua vastaan vois käydä siellä ne jotka haluavat nähdä vielä ihan aitoja kommareita.
Veromarkkoja keräis kunta ja Kurtihauta/Martinniemi sais olla luonnontilassa.
maan kaato asia tuo kurtinhauta oo että siihen tarvii kommareita sen kummemmin kun kepulaisiakaan, kyllä se siitä järjestyy vielä parhain päin, muutaman vujen päästä ei kukaan muista koko nimi listaa,sillain se elämä kulkee tärkiämmätkin asiat painuu unholaan.
Iso-Viitajärvi, siellähän on isoja tontteja. Myykää hemmetti niitä, älkää ilmaiseksi jaelko!!!
Nytkö Kurtinhaudan syy, ettei ole rahaa? Nytkö Marttilaisten syy ettei vanhuksia hoideta oikein!!
Eräs hoitaja sanoi, että vaippoja on, mutta vaihdetaanko niitä riittävän usein??
Kurtinhauta ON meidän kaikkien yhteinen hyvä!Luonnon syykö, että ei ole rahaa? Myykää uimahallinne. Eihän sitä olisi tarvinnut, sillä meillähän on meri ja joki jossa uida. Sekä talvella olisi ollut lyhyt matka Ouluun uimaan!
Typerien päätösten vuoksi pitäisi tuhota luonto.
Nostakaa hintoja vesi-jatulissa. Kurtinhaudan rantametsää vastaava hyötyi kertyisi ehkä hitaasti, mutta eritoten varmasti. Esimerkiksi 0.5€ hinnankorotus ei meille kuluttajille koidu kovinkaan kalliiksi, mutta olisi kunnalle vuoden ajalta kerrytettynä iso voitto.
Siinähän se!! Ratkaisu yksi muiden joukossa!
SE mikä kunnan vei alamäkeen. Se mikä tuottaa tappiota. Se mistä on hyötyä mutta myös haittaa. Se mikä toisi tulosta!
Vitsin Riesa, mähän sanoin sä sen vielä keksit ja yhden korjauksenaiheen jo keksitkin! Nostakaa hintoja Vesijatulissa kuntosalissa. Onko pakko jaella niitä halpalippuja kunnantyöntekijöille, ne mitään ansainneet!!
Haukiputaan rahapula on krooninen. Se ei korjaannu vesijatulin maksuja nostamalla eikä tonttien myynnillä Viitajärvellä tai Kurtinhaudalla. Kyse on rakenteellisesta vinoutumasta. Köyhä kunta yrittää elää kuin rikas. Eihän se toimi.
Kun ei ole tuloja menot pitää mitoittaa matalammiksi.Ukkoja ja akkoja kävelemään kunnanvirastosta ja ne jotka jäävät on pantava töihin eikä juoruilemaan. Kunnanjohtajan ja koulujen reksit ja muut kovapalkkaiset kunnan herrat voisi lomauttaa 1- 3 kuukaudeksi. Heidän lomautus ei muuten näkyisi missään, hommat saattaisivat toimia nykyistä paremmin.
Kyllä rahapulan kanssakin voi elää, pitää vain kiskoa vyötä tiukemmalle. Helpompi konsti on hivuttautua rikkaan kainaloon. Ottaako Oulu meitä enää vuonna 2017 onkin sitten eri asia. Nyt voisi vielä ottaa.
Pitääkö odottaa kuntaliitosta kunnanjohtajan eläkkeelle lähtöön asti? Pitääkö kaikkien kitua sen takia ettei kunnanjohtaja joudu virattomaksi?
sitten sevää pässinlihaa.
Arvasin kyllä tämän,että vaikka ihan kiusallaan rakennetaan.
Räkyttäminen yleensä synnyttää vastareaktion.
Nyt sitten Haukipudas pääsee rahahuolistaan ja kaikilla on mukava mieli kun ihmisten yhteinen virkistysalue muutetaan asuntoalueeksi - että sillä lailla se nyt kävi ja Vallivaaran porukalla on rillijuhula niemeläntörmän rannassa.
Eiköhän siihen rakentamisen alkuun ole vielä matkaa,jos vaikka paljon valituksia,niinkun oli Oulun Karitaskodin ympärillä.
Grillatkoon vain kylillä HK:n Kevytlenkkiä,paistetaan me kunnon pihvit.
Edellisessä pikku moka, jos kurtinhauta sivustoa uskominen. Mutta kuitenkin, päätöksen teki, kurtinhauta sivuston mukaan siis, kunnanhallitus. Ei Vallivaara.
Tuossa näkyy kokoonpano, joka tästä asiasta oli päättämässä. Parikin nimeä on sellaisia, jotka puolustavat kurtinhautaa adressissa. Silti päätöksen mainittiin olleen yksimielinen, ettei edes äänestystä tarvittu.
http://www.haukipudas.fi/sivu/fi/hallinto/kunnanhallitus/
Hei hulinaa! Ohan se sirkusta kun ihimiset ei muista mihin on nimensä panneet!
Menee niin,että nyt kun lupaat mulle niin mää alan sua ensi kerralla.Siinä saa sitten jokainen jotain yli puoluerajojen näin meillä,viis äänestäjistä.
Kyllä meni maut!! Muutan pois!
ei tuu ikävä...