Vanteiden osto edessä

Clio-99

Elikkäs olen tähän asti vaihdattanut kesä- ja talvirenkaat samoille vanteille ja nyt ajattelin ostaa uudet vanteet kesärenkaiden vaihdon yhteydessä. Osaako joku suositella renkaiden vaihto ja vanteiden ostopaikkaa? Omasta puolestani ostaisin vaikka käytetyt, mutta ei tuo tietämys näin naisautoilijana riitä, että osaisin oikeanlaiset esim. netin kautta ostaa. Eli mahdollisimman halvat aluvanteet haussa.

6

6579

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Clio-99..

      Niin elikkäs Jyväskylästä ( lähialueet) on kyse..

    • Oppirahat maksanut

      Edullisia tai jopa halpoja aluvanteita löytyy Biltemasta, jos teilläpäin sattuu kyseinen liike olemaan. Lienevät ihan kelpo vanteita. Myös jotkut rengasliikkeet myyvät nyt edullisia aluvanteita tai vanne-/rengassettejä. Soittele paikkakuntasi liikkeisiin tai tsekkaa netistä liikkeiden tarjonta.

      Käytettyjä vanteita en suosittele, ellet osta niitä rengasliikkeestä. Siellä niiden suoruuden ja sopivuuden saa tsekattua heti.

      Ostin aiempiin autoihin sekä pelti- että aluvanteita käytettyinä yksityiseltä myyntipuheilla "Nää on tosi vähän ajettu ja ihan suorat". Rengasliikkeessä asennusvaiheessa usein selvisi, että sontaa tuli ostettua. Milläpä niitä kierousvikoja olisi paljaalla silmällä erottanut. Myyntipuheet ja vanteiden ulkonäkö eivät siis ratkaise mitään, kun on käytetyistä vanteista kyse. Vanteet voivat olla kolariautosta tai muuten kovan käytön jäljiltä. Jos täysin uudet saat paketin ja kuitin kera, niin se on sitten eri juttu. Ole tarkkana.

      • sitroen.

        aluvanteet kun peltivanteet on paremmat ja luultavasti helvemmatkin?
        Peltivanteet osta sieltä mistä renkaatkin. Eikä sitten yhtään leveämmille renkaille kuin alkuperäiset ellet halua pilata autosi ajo-ominaisuuksia.


      • ensimmäiset vanteet myös os...

        Mitä eroa on Bilteman vanteella ja noiden edellisessä viestissä mainittujen vanteiden välillä? Onko se juuri sitä lujuutta, eli kuinka helposti menee vanne solmuun, vai onko tässä jotain muutakin?


    • ei ei ei lemanssurit

      osta vaan peepeeässän lemanssurikset tonnisata euroo kipale mut on hyvät..peltivanteet joutaa nakata nahkurin orsille tai sitruunahappo liuokseen näin on

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomessa on meneillään boomereiden kosto

      1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä
      Maailman menoa
      24
      2232
    2. Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?

      Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri
      Maailman menoa
      28
      1606
    3. Mitä ikävöit eniten

      kaivatussasi? 🫶
      Ikävä
      89
      1392
    4. Onko sinulla jalostettu koira? Nämä tekijät altistavat koiran sairastumiselle

      Moni Suomessa suosittu koirarotu on sairas ulkonäkökeskeisen jalostuksen ja ääripiirteiden vuoksi. Erityisesti tietyt t
      Koirat
      23
      1375
    5. Anabaptismin kirous

      Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä
      Kaste
      417
      1072
    6. Miten voit vain

      Olla kuin mitään ei olisi?
      Ikävä
      118
      996
    7. Pelolla pakottaminen

      Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha
      Kaste
      624
      906
    8. Robotiikka korvaa tulevaisuudessa seurustelusuhteet

      Haluan herättää keskustelua aiheesta. Asiantuntijoiden mukaan robottien kehitys on 10-15 vuoden päässä siitä että voidaa
      Sinkut
      234
      856
    9. kamera hakokylässä

      kamera kuvaamassa yleistä tietä laittomasti ristauksessa hakokylä-raatevaara!
      Hyrynsalmi
      12
      690
    10. Suomuksen kuumin kaupan kassa?

      Missä kaupassa on, siellä minäkin alan käymään.
      Suomussalmi
      10
      680
    Aihe