AHDISTAA

Valitan nyt hiukan.. Rv 39 ja tässä kohta 2vko sitten olin auki 1,5cm ja kaulaa jäljellä 0cm. Lääkäri oli sitä mieltä että on ihme jos ei synny ennen laskettua. (Joka on ensi perjantaina) Supistuksia on, mutta mielestäni ei tarpeeksi kivuliaita. Kestävät hetken säännöllisesti, mutta sitten lopahtavat. Kyllä syö ihmistä... En pääse koskaan synnyttämään!
2621
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

lohdutan sinua, kyllä se vauva sieltä syntyy !!!
muista sitten kun olet tosissasi kipiä, että näitä kipeitä supistuksiahan minä kaipasin.
nauti nyt vielä kun saat kaksi ihmistä syötettyä yhellä syönnillä, meinaan se imetys ei oo aina nii helppoa...
jaksamisia ja mukavaa kevättä

Äänestä

minä olin kans rv 37 2cm auki ja kaulaa oli jäljellä 2cm. ja minulla tuli myös supistuksia vähän aikaa säännöllisesti ja loppuivat kuin seinään, välillä oli tosi kipeitäkin. mutta oo onnellinen!! kun se noin tapahtuu, niin synnytyksestä voi tulla nopea. mun synnytys kesti yhteensä 4tuntia 49minuuttia, ponnistusvaihe kesti vain 11min ja sairaalassa kerkesin olla 2h 49min... illan supisteli kipeää ,mutta jotenki en tajunnut että supparit tuli säännöllisesti. sitten yhtäkkiä meni vedet ja supparit loppu. lähdin sairaalaan ja siellä alko helv... kipeät supparit. sairaalaan mennessä olin 4cm auki, siitä vajaa tunti olin 6cm auki ja siitä kymmenen minuuttia olin 8cm auki. tuli kiire... :) ja nyt on ikävää sanoa tämä; yli meni lasketusta ajasta 5 päivää. lääkäri sanoi viikolla 37 että syntyy muutaman päivän sisään...eipä näkyny... MUTTA KYLLÄ SE SIELTÄ TULEE KUN SE ON SINNE SAATUKIN!!! :) onnea synnytykseen kun sen aika on :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rv 39 kirjoitti:

Valitan nyt hiukan.. Rv 39 ja tässä kohta 2vko sitten olin auki 1,5cm ja kaulaa jäljellä 0cm. Lääkäri oli sitä mieltä että on ihme jos ei synny ennen laskettua. (Joka on ensi perjantaina) Supistuksia on, mutta mielestäni ei tarpeeksi kivuliaita. Kestävät hetken säännöllisesti, mutta sitten lopahtavat. Kyllä syö ihmistä... En pääse koskaan synnyttämään!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu