Uusinko pelkät ovet?

Uudessa kodissamme on n.5 v sitten uusittu keittiön kaapistot, mutta ulkonäkö ei meitä miellytä. Kannattaako uusia pelkät ovet, koska sisäkaapit ovat ihan hyvässä kunnossa? Mistä voi ostaa edullisesti pelkkiä ovia vai tuleeko ovien uusiminen yhtä kalliiksi kuin koko kaappien?
104574
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Yleensä aina sanotaan, että pelkkiä ovia ei kannata uusia, koska ne ovat about kalleinta kokonaisuudessa. Mutta mutta ...

Jos on muuten tyytyväinen keittiöön, niin mikä ettei. Säästöä se on sekin, ettei tartte runkoja uusia. Ja remonttihan on niin paljon pienempi ja helpompi uusimalla vain ovet. Aikamoinen sotku tulee ja aikaa kuluu, kun puretaan vanhaa ja kootaan uutta. Siinä sitten kaakeloidaankin yms. Eli voi ne ovetkin pelkästään uusia toki.

Edullisinta olis, jos keksisitte keinon tilata ovet suoraan ovitehtaalta. Sieltä ne keittiökalustetoimittajatkin ne tilaa. Minulla ei kyllä ole yhteystietoja, mutta ehkä saatte jostain kaivettua.

Äänestä
  • että pelkkiä ovia ei kannata uusia, koska ne ovat about kalleinta kokonaisuudessa.

    ------ mitä, ainahan ovet tilataan erikseen uuteenkin kaapistoon


    Edullisinta olis, jos keksisitte keinon tilata ovet suoraan ovitehtaalta
    -------------en tätäkään usko, kyllä liikkeestä saa edullisemmin, kyllä tehtailkla on suuri kulu ja vaaiva tehdä pikkuostoksia,
    monien asioden suhteen, mm arvonlisäverotuksen, yms.

    Mutta katso ja mittaile tarkkaan,
    kaikki oviesi koot ja ota niitä varalle, missä nyt on huonoimmat oet

    Äänestä

  • niin saat ehkä jälleenmyyntisopimuksen jonkun ovitehtaan kanssa. Yksityishenkilön on turha kuvitella saavansa tehtaalta suoraan tavaraa.

    Äänestä

Kannattaa jos:
a) keittiö on suunniteltu toimivaksi, eli viihdytte keittiössä ja kaikki on loogisilla paikoilla ja ruuanlaittaja ei jokapäivä tuskastu johonkin toimimattomaan ratkaisuun

b) kaakelointi/muu välitilaratkaisu, sokkeli, työpöytämateriaali, valolistat ovat sellaiset että ne sopii uusienkin kaappien kanssa. (Tämän moni usein unohtaa)

Äänestä

Viime kuussa pyysin tarjousta kolmesta paikallisesta (Tampereella) halpiskeittiökalusteliikkeestä. Ovia/etulevyjä olisi ollut 18 kpl ja pinta-alaa yhteensä 3,8 m2, materiaalina 16mm MDF R3 reunalla (eli kolmen millin pyöristyssäde). Tarjoukset olivat luokkaa 465-640€.

Uskoakseni erilaiset jyrsityt holvikaaret erityisesti viilut, savulasit yms. lisäävät hintaa.

Myös hintaa lisää, jos haluaa tilata käytännössä samat kensapuun tai paikallisen puusepän tekemät ovet Iskusta, Ala Cartesta tai Petralta.

Äänestä
  • ainoastaan yrityksille. ja useinmiten yrityksellä oltava vielä kyseiselle ovitehtaalle tili auki.
    voit vaikka soittaa johonkin niistä, niin he ohjaavat paikkakunnan keittiömyyjille. Mellano, kensa, kustavinpuu, seppälämöbel, ovin, nordwood, josadoor...... kokeile.... yritytelestä löydät varmaan lisää, sekä ammattilehdistä.... et kuitenkaan saisi heiltä halvemmalla, ja entä kuka tekee koneistukset, mistä helat....
    Jos mittasi ei olisi standardi, niin edullisin vaihtoehto on melamiiniovi pvc/abs reunalla ja 2-3mm pyöristyksellä. niille hintaa tulee n. 25-35e kappaleelta ja helat päälle.

    Äänestä

  • nämä halppisliikkeet joista tarjoukset pyysit??

    Äänestä

Jos kaappienne rungot ovat kunnossa, niin pelkkä ovien pinnoitus tulee halvemmaksi. Meille tehtiin n. yhdeksän vuotta sitten ovien pinnoitus ja ovat vieläkin kuin uudet. Pinnoituksissa on paljon vaihtoehtoja ja jos kahvat kyllästyttää ne voi vaihtaa myös. Pinnoitimme myös työtasot.

Äänestä
  • Taloudellinen ratkaisu saattaa olla myös vanhojen ovien myynti esim. huuto.net :ssä ja uusien tilaaminen joko keittiotukut.com :n varasto-ovista tai keittio.net :stä.

    Äänestä

Kannattaa kattoo onko rungot lähellekkään vakiomittoja,muuten ovet saattaa tulla kalliiksi hommata. vakio mittoja kork 988,703,562 Leveydet päättyy 397,497 jne tai 395,495 jne

Ovien päällystäminen kalvolla arvelluttavaa ,varsinkin jos ovet tulee uunin tai apk:n viereen koska kalvot saattavat irrota kosteudesta tai lämmöstä .

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Teppo kirjoitti:

Uudessa kodissamme on n.5 v sitten uusittu keittiön kaapistot, mutta ulkonäkö ei meitä miellytä. Kannattaako uusia pelkät ovet, koska sisäkaapit ovat ihan hyvässä kunnossa? Mistä voi ostaa edullisesti pelkkiä ovia vai tuleeko ovien uusiminen yhtä kalliiksi kuin koko kaappien?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu