Hei
olen huhtikuun lopuussa menossa Fuengirolaan. Olen kova ottamaan kuvia. Reissussa on tarkoitus käydä myös Gibraltarilta.Miten räävittömia ja röyhkeitä apinat on? Onko syytä jättää kamera reppuun? Viedäänkö kaikki käsistä?
Jos tiedätte jotain valokuvauksellisesta niin laittakaa vinkkiä..
Gibraltarin apinat
4
2025
Vastaukset
- monita
pitää todellakin varansa niiden apinoiden kanssa. Meillä hyppäsi yksi auton ikkunasta sisään ja varasti salamnnopeasti... roskapussin ja raivostui, kun sen huomasi! Tässä vaiheessa olivat jo ikkunamme onneksi kiinni.
Tuosta valokauksellisuudesta. Mitä yleensä kuvaat? Maisemia, kasvistoa, ihmisiä? Keväällä on luonto yleensä täällä vielä hieman vihertävä, joten maaseudulla riitää kuvattavaa myös näissä valkotaloisissa kylissä.
Näköalapaikkoja vuoristosta rannikolle on useita Gibraltarin ohella. Malagan Parador del Gibralfaro-hotellista upeat näkymät kaupunkiin ja satamaan. Benalmádenan Pueblosta myös. Kauniita maisemia esim. La Herradurassa, Granadan provinssissa, hieman Nerjasta eteenpäin.
Tässä vain muutama idea.- Alkup apina
Kiitos vinkeistä. Minä kuvaan mitä vaan. Opettelen vasta valokuvausta. Tarkoitus on vuokrata auto ja löytää muutakin Espanjaa. Gibraltar on on yksi kohde minne menemme. Täytyy sitten pitää varansa apinoiden kanssa.
- Tarzanin Jane
Kannattaa todellakin olla varuillaan. Omalla autolla mennessä apina tunki ikkunasta sisään ja vei suklaalevyn käsistä ja sipsipussin kojelaudalta! Niitä roikkuu myös kaapelihissin reunalla, joten kameraa ei kannata ilman kaula/rannehihnaa pitää esillä.
- kameran edelleen omistava
Eivät ne nyt ihan järkyttävän räävittömiä ja röyhkeitä ole. Uteliaita enemminkin. Kaikki syötävä ja "syötävälle kuulostava" (rapisevat pussit tms) saattaa hyvinkin lähteä käsistä, koska apinat ovat erittäin persoja herkuille. Mitään namejahan niille ei pidä antaa, koska ovat erittäin tarkalla ruokavaliolla, useammalla niistä on diabetes. Ehkäpä juuri tarkan ruokavalion takia kaikki mahdolliset namit yritetään pihistää herkkupaloiksi :)
Kameraa tuskin käsistäsi vievät, minä itse ainakin otin niistä roppakaupalla kuvia, eivätkä tuntuneet olevan moisesta kapistuksesta lainkaan kiinnostuneita. Ei tietystikään kannata pitää kameraa rapisevassa pussissa, enkä nyt ehkä laskisi käsistäni apinoiden läheisyydessä, mutta sitäpä tuskin tekisit muutenkaan. Tietysti kaula- tai rannehihna on hyvä, jos sellainen on, mutta ihan ilman pihistyksiä pärjäsin ilmankin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joskus mietin
miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi244716- 883724
Ryöstö hyrynsalmella!
Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313483125- 542667
- 2062621
- 512599
Sukuvikaako ?
Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne322400- 1522338
- 311955
Avustettu itsemurha herättää vahvoja tunteita - Laillista Sveitsissä, ei Suomessa
Hilkka Niemi sairastaa harvinaista PLS-sairautta. Hilkan on elettävä loppuelämänsä parantumattoman sairauden kanssa, jok1081539