Lapsivesipunktio

Mitähän maksaa suurinpiirtein lapsivesipunktiossa käynti yksityisellä lääkärillä? Ja varmaan yksityiselle pääsee ilman sen kummenpia selityksiä miksi haluaa punktioon...?
4531
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

vielä moiseen menoa. Miten punkitio muuttaisi raskauttasi, vaikka jos todettaisiinkin vammainen lapsi? Lapsi voi jokatapauksessa vammautua vaikka synnytyksessä tai elämänvarrella muuten. Muuttaisitko tällöin suhtautumistasi omaan lapseesi?
Ja muista, että punktioon liittyy aina se keskenmenon vaara. Oletko valmis kantamaan taakan, jos vaikka keskenmeno tulisi punktion takia ja tarkemmissa tutkimuksissa huomattaisiin että sikiö olisi ollut terve??
Tiedän nimittäin lähipiiristäni 2 tapausta jossa näin käynyt ja tarinoita on useempiakin.

Äänestä
  • Tiedän kaikki riskit ja niistä en nyt kysellytkään vaan tuosta hinnasta. Joten ei nyt ruveta keskustelemaan kenenkään moraalista, kiitos.

    Äänestä

  • alkuper. kirjoitti:

    Tiedän kaikki riskit ja niistä en nyt kysellytkään vaan tuosta hinnasta. Joten ei nyt ruveta keskustelemaan kenenkään moraalista, kiitos.

    mutta en voinut olla kommentoimatta tuota ekaa vastausta.
    Mielestäni aivan asiatonta pelottelua. Hyvä, että suhtauduit siihen noin.
    Minulle on tehty lapsivesipunktio sekä ekassa (tutkittiin keuhkojen kypsyyttä), että nyt tässä kolmannessa raskaudessa (kromosomitutkimus).
    Jos tulisi neljäs lapsi, antaisin taas tehdä punktion.

    Äänestä

  • hintoja, kirjoitti:

    mutta en voinut olla kommentoimatta tuota ekaa vastausta.
    Mielestäni aivan asiatonta pelottelua. Hyvä, että suhtauduit siihen noin.
    Minulle on tehty lapsivesipunktio sekä ekassa (tutkittiin keuhkojen kypsyyttä), että nyt tässä kolmannessa raskaudessa (kromosomitutkimus).
    Jos tulisi neljäs lapsi, antaisin taas tehdä punktion.

    mitään asiatonta pelottelua ollut. Totta joka sana, niinhän se juuri on, ei mikään riskitön pikku juttu. Ja tarkoituksena oli herättää ajattelua asiaan liittyen, ei provota. Koska mielenkiinnosta olisin halunnut tietää, mitä asia odotuksessa muuttaisi jos todettaisiinkin vammaisuutta. Ja totta oli myös loput, että lähipiirissäni näin todella on käynyt että km tullut ja terve ois ollut.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hermoheikko odottaja kirjoitti:

Mitähän maksaa suurinpiirtein lapsivesipunktiossa käynti yksityisellä lääkärillä? Ja varmaan yksityiselle pääsee ilman sen kummenpia selityksiä miksi haluaa punktioon...?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu