Mitä öljyä ootte pistäny tommoseen escortin moottoriin? Onko se ihan sama, vai onko siinä jotain että pitäs olla tietynlaista. Muistaakseni jossain fordissa oli ettei ollu ihan sama mitä öljyä käytti. Joku zetec-moottori.
Fordin 1.6 EFi, mitä öljyä?
8
1533
Vastaukset
- Draivari2
Koitapa moottoriöljyä.
Tähän moottoriin puolisynteettinen 5W-30.
- ohjekirja
mitään auton öljysuosituksista / laatuvaatimuksista? jos sanoo niin kirjoita tänne.
Nykyaikainen, puolisynteettinen on esim. API SL/ CF, ACEA A3,B3. Tärkein pointti on Ford Zetec engine specification.
- foordisti
hasardi kirjoitti:
Nykyaikainen, puolisynteettinen on esim. API SL/ CF, ACEA A3,B3. Tärkein pointti on Ford Zetec engine specification.
uusimmissa fordeissa vaatimus on ACEA:n A1/B1 eikä A3/B3. Voit tarkistaa helposti esim. neste.fi/voiteluainesuositukset
- öljyä
on samaa evästä kuin foordin suosittelema motorcraft, mutta halvempaa.
- Mobil kallista
halvempaakin löytyy Formula E 5w-30
http://www.biili.fi/products.php?g1=32d095&g2=efe89d&g3=01083d aikanani monia eri öljyjä. lopuksi tulin siihen johtopäätökseen että mobilin super Fe oli parasta. sillä öljyn kulutus oli vähäistä ja nostimet ei rapsuttaneet nimeksikään suodattimeksi kannattaa laitaa mann-filter tahi motorcrafti. mutta ei nämäkään tietenkään autuaaksi tee, jos kone on sohlo niin se on sohlo parhaillakin öljyillä...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site996114Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto605091SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun584217SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt963809Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost103576Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1143120SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502523Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352449Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat632206Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val221551