Tekniikan Maailma 5/07 sivu 106.
Corvette Z06 on herättänyt poikkeuksellisen paljon positiivista huomiota myös pikkutarkoissa eurooppalaisissa asiakkaissa ja autolehdissä. Seitsemänlitraisella ja 370-kilowattisella moottorilla varustettu auto ei kuitenkaan jää Corvetten äärimmäiseksi versioksi. Viimeisimmän tiedon mukaan suunnitteilla on vielä 70 kilowattia tehokkaampi versio, jonka lisänimeksi tulee ikoninen Supersport. Chevrolet näyttää pitävän lupauksensa siitä, että SS-logo löytyy jatkossa ainostaan sen todella ansaitsevista autoista.
Corvette Z06 on herättänyt poikkeuksellisen paljon positiivista huomiota myös pikkutarkoissa eurooppalaisissa asiakkaissa ja autolehdissä. Seitsemänlitraisella ja 370-kilowattisella moottorilla varustettu auto ei kuitenkaan jää Corvetten äärimmäiseksi versioksi. Viimeisimmän tiedon mukaan suunnitteilla on vielä 70 kilowattia tehokkaampi versio, jonka lisänimeksi tulee ikoninen Supersport. Chevrolet näyttää pitävän lupauksensa siitä, että SS-logo löytyy jatkossa ainostaan sen todella ansaitsevista autoista.
Vastaukset 17
Vanhimmat
riittää. 600 hevosvoimaa katuautossa...
minnekkähän asti muuten tämä tehojennousu "buumi" menee? :) kun ajattelee että vielä noin 17 vuotta takaperin tehokkain vette puski 375 hv ja oli aikanaan maailman nopein sarjavalmisteinen katuauto. tämä 600-heppanen on jo ihan toiselta planeetalta siihen verrattuna.
Get the money, get the Toyota!
silloin, vaan kunnia kuului Porsche 959:lle...
Porsse oli nopein homppelien auto silloin. Ps. Possumies se pojista pitää.
että maailman nopein sarjavalmisteinen katuauto on Chevrolet Corvette ZR-1. Tuo oli siis vuonna 1989 kun auto esiteltiin. 375 heppanen kone, 4.3 sek 0-100 ja 300 km/h huiput. 12.8 sek oli varttimaili.
Toi 959, en tiedä mutta olisko se sitten tullut jonkin verran ton jälkeen. Eihän noi tollaset nopeimman auton paikat pitkään pysy yhdellä.
Ai tämä ZR-1... mitattu 0-100km/h 6,5 sek, eikä kulkenut koskaan lähimainkaan 300.
http://www.einszweidrei.de/chevrolet/corzr11990-1.htm
Test in sport auto 12/1990
375 USA-hevosvoimaa, 367 Euro-hevosvoimaa.
testasivat vuonna '90 neljä urheiluautoa:
mersun joku sl
porsche
corvette zr1
ferrari testarossa
corvette kiihty nopeiten jotain 5.5s sataseen
toi on eurohepoissa enemmän. jotain 378 din hv.
toi sivusto on mikä lie, ihan humpuukitietoa jo tuon perusteella. joku puuperse ollu ratissa.
1 sae-netto hv = 1.014 din hv
eli 375 sae-net = 380 din hv
Entäpäs 1 sae-brutto hv?!
nettohepat. sinähän et itse tiedä mitään.
sae-gross hv eli "brutto hv" tarkottaa sitä kun mitataan teho koneesta jossa ei ole mitään ylimääräisiä laitteita jotka aiheuttaa tehohävikkiä.
Kun esität vajavaisia tietoja, niin muistutettakoon Euroopassakin olevan hiukan eri hv-lukemia, mm. BHP. Laskukaavasi ei siis pidä välttämättä paikkaansa.
tuotanto auto hetken aikaa (kunnes Bugattilta tuli EB110),Vette paineli 405 hv versiolla ZR-1:sestä 3,9 sekuntia 0-100 km/h ja huippuja runsaasti päälle 300 km/h.
Ja väännöissähän Vetten V8 vei suhteessa vieläkin kovemmalla kädellä aikansa euro/riisikinnereitä,kuten Porscheja ja Supria. TM:stä tosiaan löytyi tuo jonkun kyselemä artikkeli jossa ZR-1 vei joka alueella 10-0 aikansa superauto Ferrari Testarossaa ja Porscheja ja SL Mesejä.
Mutta tuo Blue Devil,600 hv versio,tulee olemaan taas yksi askel pidemmälle siitä mitä muut voivat yrittää hampaattomasti esittää kun Amerikan V8 puhuu: Jo nyt Ruotsin Auto Motor und Sportissa tehdyn ratatestin mukaan jo vanha Z06 versio ("vain" GM:n ilmoituksen mukaan 525 hv) pisteli kaikkien aikojen tehokkaimman 911:n ikinä poskeensa jättäen sitä 2,6 sekuntia Mantorpin radalla joka kierroksella (joka kurvissa ja joka suoralla kovempi nopeus kuin Possulla saatiin aikaiseksi)..
On se mahtavaa kun voima puhuu,Amerikan voima: siinä on muiden syytä suosiolla siirtyä laulukuoroon.
T: nimim "Alle 5 litraiset on mopoikäisten harjoittelupelejä, Autot on sitten erikseen"
Säälin sua, edelleenkin.
Siinä vanhassa TM:ssä (jota itse haukuit epäuskottavaksi kommunistilehdykäksi ennen tuota löytämääs artikkelia) ZR-1 EI VOITTANUT läheskään kaikkia osa-alueita! Sitäpaitsi nopeusarvot olivat tehtaan lupaamia arvoja eikä mitattuja.
Yhden ruotsalaiskehden (ei Auto Motor und Sport) yhdessä artikkelissa C6-Veten tehoversio Z06 saatiin kyllä poikkeuksellisesti ajoitettua kierrosajaltaan yhdellä tietyllä ratakierroksella nopeammaksi kuin 911 Turbo, mutta:
1) vakio 911 turbo oli samassa vertailussa huomattavasti NOPEAMPI KIIHTYMÄÄN kuin erikoismalli Z06!
2) 911 turbo ei ole nopein vakioista 911-malleista, eli 911 GT3, GT3 RS, GT3 CS ja GT2 ovat nopeampia - Carrera GT:stä puhumattakaan...
3) Kaikissa muissa, tai ainakin ylivoimaisesti useimmissa testeissä ja vertailuissa Corvette on HÄVINNYT Porschelle ja PAHASTI :)
Tämänhän kaikki fiksut tietääkin ja siksi sinä yksinäinen luuseri provoilet katkerasti noita samoja väritettyjä trollejas. :DD
siinä tm:ssä.
jos mun pitäs valita porschen tai corvetten väliltä niin ilman muuta vette.
Just. Noin sanoo juuri ne, joilla ei ole mitään kokemusta urheiluautoista. Ne, joilla on kokemusta molemmista mainitsemistas vaihtoehdoista, eivät valitsisi Corvettea! Tosin joillakin on molemmat... Tuskin kuitenkaan sinulla. :)
voinhan mä sanoa että pidän enemmän corvettesta jo ulkonäkönsä takia.