Haluisin vaan tietää,kuinka montaa eri lääkettä te ootte joutunu kokeileen, ennenku löytyny oikea? Mä söin Xanoria 12v,sitte se lakkas auttamasta.Nyt on kokeiltu Efexoria,siitä tuli tosi levoton olo. Vaihdettiin Sertraliiniin,mikä nyt vielä käytössä.Olen syönyt sitä 3vk. Aivan tajuton väsymys päällä jatkuvasti ja masentaa ja iskee paniikki.Olo on jotenkin ulkopuolinen.Ruoka ei maistu.Laihtunu 5kg,kai sekin alkaa jo heikottaa.Ehkä saan ens viikolla taas uuden lääkkeen. Kertokaa rakkaat ystävät,onko teillä samoja ongelmia.Tää on vaan tosi rankkaa ja hermoja koettelevaa.
MITEN MUILLA?
Hermot menee.....
5517
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Sitalopraami (Cipramil, Sepram ym.) oli ensimmäinen lääke ja toimii yhä, 13 vuoden jälkeen.
Minä olen ymmärtänyt, että oikean lääkkeen löytäminen voi tosiaan vaatia lukuisia eri kokeiluja ennen kuin sopiva löytyy.
Mullakin on kokeiltu paria lääkettä eri annoksilla, mutta vielä ei ole sopivaa löytynyt.:/ Nyt mulla on tosin diagnoosikin kai menossa uusiksi, joten lääkkeenvaihto on taas edessä.
Olet oikeassa, sopivan lääkkeen löytäminen on hermoja koettelevaa. Välillä tuntuu, ettei millään jaksaisi niitä kamalia sivuvaikutuksia! Mulla käy niin, etten pysty tehdä ensimmäisen viikon aikana juuri mitään, kun on niin paha olla.
Toivottavasti sulle löytyy pian sopiva lääke! Voimia!
semmoista kokeiluahan se lääkkeiden kanssa on,ikävä kyllä ennen kuin sopiva löytyy,varmasti sinullekkin
Cipralex oli mullakin ensimmäinen lääke ja se sopii minulle hyvin, myös sosiaaliseen jännitykseen on auttanut.
Toivottavasti sinulle löytyy sopiva lääke mahdollisimman pian.
Cipramilia, Seroxatia, Efexoria, Deprakinea, Azonaa, Remeronia, Zyprexaa ja Edronaxia kokeiltiin, osaa yksin ja osaa erilaisina yhdistelminä, ennenkuin nykyinen sopiva ja toimiva lääkitys (Triptyl Seroquel Cipralex) löytyi.
Olihan se aika rankkaa tosiaan, henkisesti lähinnä, kun odotti ja toivoi että apu löytyisi jostakin. Fyysisesti selvisin aika helpolla: useimmilla kokeilemillani lääkkeillä ei ollut minulle mitään vaikutusta, ei siis sivuoireita muttei mitään hyötyäkään.
Onneksi kuitenkin suurimmat noista lääkekokeiluista ja -vaihdoista tehtiin osastolla ollessani, joten se helpotti tilannetta hieman.
Toivon sinulle voimia, ja että sopiva lääkitys löytyisi.