Eli miten kirja eroaa siitä tehdystä elokuvasta. Pidin elokuvasta ja mietin olisiko järkeä lukea kirja, eli minkälaisia eroavaisuuksia siinä on? Ainahan toki kirjan lukeminen on järkevää, mutta siis onko siinä jotain uutta elokuvan jo nähneelle?
Kiitokset.
Kiitokset.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Elokuva oli vain pintaraapaisu kirjasta.
kirjassakin se, että hän pelkää kivessyöpää ja kertoo siitä Erkille, joka vie hänet sitten sairaalaan?
On ja paljon muutakin, mm. elokuvassa ei kerrota Tainan ja Markun pojasta juuri mitään.
Kirjassa ilmeisesti puhutaan yleiskieltä? Murretta ei ole käytetty? Kai myös kirja versiossa tarkoitus on ostaa Partasten metalitehdas ja onko Erkillä oma talo, joka on vielä kalustamatta?
Kiitos vielä!
Mainitsemasi tapahtumat ovat suoraan kirjasta. Tuurin kirjoissa ei yleensä "puhuta" mitään repliikeillä vaan hän käyttää suoraa kerrontaa esim. Erkki tokaisi asian olleen niin. Taisto naureskeli Erkin sanomisille jne.