kun raskaana ollessahan on varottava multaa/hiekkaa ym menemästä suuhun, niin mitenkähän on haavan laita, että jos menee multaa tai hiekkaa haavaan niin onko sillä vastaavanlaista vaikutusta?
haava
kädessä
42498
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
pahemmin on hätiä mitiä:) vaikka joku bakteeri mullassa kyllä jyllää mutta itse olen raskaana ja siivous puuhissa jossa hiekkaa kun muuta "torttua" on tekemisissä haavan kanssa.
niin eipä ole mitään oireilua ollut sikiöllä tai itsellä kunhan muistaa desinfioida haavan.. luulisin näin. itse pesen aina kädet siivoilun tai muun puutarha homman jälkeen.
sitä multaa niin ei mee suuhun!! Ootkos kuullut sellaisesta kuin KÄSIHYGIENIA??? Kandee pestä käsiä jos paskaset. Ja muutenkin, oikeesti, et voi olla tosissas noin tyhmä??? Raskaus ei ole mikään sairaus eikä raskaana ollessa tarvitse eristäytyä ulkomaailmasta ja sen pöpöistä. Voit saada vaikka mitä paskaa mistä vaan.
Tiesitkös että MRSA:ta kantaa meistä joka kolmas.... iiiikk!!!!!!!!!!!!!!!!
mut mökillä ollessa meni haavaan multaa/hiekkaa, ja ajattelin vaan että onko sillä vastaavaa vaikutusta kuin jos esmes räiskähtää kökköä ym vaikkapa kissanhiekasta vahingossa suuhun,vaarana toksit ym nämä paljon puhutut ja pelätyt jutut.ja surkee kun ei sattunu olee enää puhd.ainettakaan yhtään..ei ole raskaus sairaus ei..yritän tässä vaan ennaltaehkästä sitä.
? Kannattaa pitää huolta että se on voimassa,on sitten raskaana tai ei.