Tänään 24.3.2007 järjestetty Vuokatti-hiihto oli järjestelyiltään epäonnistunut. Lammen jäältä lähdettäessä hiihtäjät sumppuuntuivat kapealla latu-uralla. Ruokailu oli mitätöntä, kuivamuonaa ilman lusikkaa ja maalialueella ei ollut ensiapuryhmää, sitäkin olisi tarvittu. Järjestäjien pitäisi ajatella muutakin kuin tapahtuvasta saatavaa voittoa!
Vuokatti-hiihto
järjestelyt epäonnistuneet
95449
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
taas oikeasti 55 km?
Se sumppu on ollut joka vuosi siitä jäältä noustessa. Vuokatti-hiihto on kasvanut niin suureksi, että tapahtuma pitäisi jakaa 2-päiväiseksi (luistelu ja pertsa eri päivinä) sekä ottaa käyttöön lähtöryhmät.
Järjestelyt ok, ladut ok, ilma ok, reitti ok. Mutta se muistomitali ja sapuskan puute (lämmin ruoka pudotti osallistumismaksua 5 eur viime vuodesta)... Riman alitus!
Pitäisi vissiin talkoo porukkaa hommata lisää, tai sitten sitä oli väärässä paikassa. Luistelu kisassa oli eka lenkillä vaarallinen lumipalte mutkassa, jossa vauhti oli kova, 500 metriä ennen hiihtostadionia. Perinteisen lähdön jälkeen lumi oli jauhautunut ja se olisi pitänyt poistaa järjestäjien taholta. Moni meni siinä nurin, itse myös. Saattaa tulla pahojakin loukkaantumisia, kun takaa päälle lasketaan. Toisella kiekalla lumipalte oli poistettu. Muuten reitti hyvä.
Oli kyllä järjestäjiltä huono veto poistaa ruokailu! Pussipurkkikeitto ei todellakaan vastaa sitä mitä ennen oli tarjolla. Varmasti jokainen olisi mielellään pulittanut sen 5 e enemmän jos olisi saanut ruokaa maaliintulon jälkeen. Nyt tästä oli vielä huonosti informoitu joka kostautuu varmasti ensi vuonna.
Toinen juttu oli sitten tämä mitali. Suoraan sanottua vittuilua jakaa ostoskärry-avaimenperiä mitaleiksi.
Voi hyvä jyssäys tuota valitusta!
Hiihtäkää tarpeeksi kovaa niin ei tarte jäädä alussa ruuhkaan seisomaan. Kyllä sieltä tosi hiihtäjät menivät taas aivan vauhdikkaasti ensimmäisen nousun. Ruuhka syntyy vasta hitaille hiihtäjille.
Latu oli Vuokatissa suorastaan loistava. Onhan se selvä, että jossain alamäessä voi vähän tulla aurauspenkkoja päivän aikaan. Mutta jos ei niistä selviä, niin ehkä oikea paikka on hiihdellä itsekseen järven jäällä.
Ruokaa kait sai hiihdon jälkeen aika monesta paikasta Vuokatissa? Ei tarvinnut kuin kävellä johonkin paikalliseen ravintolaan.
Ja mihinkäs muuten tarvitsette muistopalkintoja? Voittajat palkitaan aivan kunnon tavarapalkinnoilla ;)
Jos hiihtotapahhtumaa markkinoidaan laturetkenä, se tarkoittaa, että tapahtumaan voi osallistu myös kuntohiihtäjät. Kaikki ei voi olla kilpahiihtäjiä. Ja tuleehan se ruuhka kilpureidenkin kohdalla, ei kaikki voi mennä ensimmäisenä heistäkään.
Kyllähän sitä ruokaa on ravintolat ja kaupatkin pullollaan, nyt olikin kyse Vuokatti-hiihdon järjestelyjen epäonnistumisesta. Ilmeisesti haluat ymmärtää ensimmäisen keskusteluun johtaneen viestin vain yhdellä ja omalla tavallasi. Se ei kuitenkaan muuta tosiasioita!
Täällä on aivan erillainen fiilis. Lykkäsin pertsan, sain kunnon mitallin, lounaslipun, uimahallilipun. Eikös kaikki, paitsi Kalevankirtäjät, saaneet keittolipun, jolla sai joko keiton tai alennusta päivällisestä/lounaasta urheiluopistolta? Hyvin mahtui syömää ja niitä ruokapaikkoja löytyy.
Tunnelma oli leppoisa, ei pertasalla tullut eka mäkeen tungosta. Luistelijoilla ehkä, koska osa paanasta oli pertsan maaliintulijoiden käytössä.
Ensi vuonna uudestaan ja vieläkin väjemmin fiiliksin. Taitavat Pokosta ja Vuokatti olla päällekkäin. Valitsen Vuokatin.
No toki parannettavaa on, esim. varmaan oli ahdasta sillan ympäristössä skaittareiden lähtiessä. Niin ja toine latu-ura olisi ollut toivottava koko matkan.
siis google löysi vanhan ketjun eikä pahvi tajunnut. Siis fiilikset olivat eilen ja vielä tänään hyvät.
Olen ollut mukana lähes kaikissa Vuokatti-hiihdoissa. Lähdöt on aina ollet ogelmallisia, kaikissa massa lähdöissä. Ei vaan vuokatissa. Parmmin jono vetää lammelta näin päin kuin kierrettäisiin vasemmalle, niin kuin ennen.Vapaan lähdön aikataulun venyttäminen puoleen päivään vaatii perusteluja. Keli muuttuu "haasteeelisemmaksi" mitä myöhemmin lähtö on. Hiukassa huolto ei toiminut toiseen suuntaan ollekaan, joten siitä pitkä miinus. Muuten oli tyypillinen Vuokatti-hiihto, ruokailuineen. Sen olisi voinut vaihtaa parempaan välirahalla.