Olisiko kenelläkään vinkkiä vaaleasta parketista, joka kävisi vesikiertoisen lattialämmityksen kanssa? Tällä hetkellä vahvimpana ParlaFix saarni excuisite.
Vaalea tasasävyinen parketti
matsusas
3855
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
kovemman ja vaalean lattian voit myös käyttää paradorin bambuparkettia, siinä myös hyvin vaalea ja tasainen kuvio. tasaisempi kuviona kuin edellä mainittu saarni esimerkiksi.
Me päädyimme ns. koivu ohutpuuparkettiin ,jota myös kovapuuparketiksi kutsutaan. Siinä on HDF-levy, jonka päällä on alle 1 mm:n vahvuinen aito puuviilu. Vaalea koivu kun on sellaisenaan pehmeä ja vaahteraa ei suositella lattilämmityksen kanssa kosteuselämisen takia. Saarni taas oli meille turhan vahvasyinen ja punertava. Siksi päädyimme ohutpuuparkettiin, mikä on myös sen verran edullinen, että sen vaihtaa melkein samaan kustannukseen kuin hioo uusiksi aidon parketin.
Itse laitoin juuri Parlan tammiparketin. Voin lämpimästi suositella ko. merkkiä. Todella helppo asentaa ja hinta/laatu kohdallaan.
Ei tarvitse liimaa ja päätypontit on helppo laittaa kiinni. Olen laittanut myös "muka lukkoponttia", jossa piti kuitenkin liimata h-kuviota osaan lattiaan.