MB 190:n mahdolliset tyyppiviat.. onko niitä?? W201 malli. meinaan että jos vaikka hankkis moisen kulkupelin. 2.0 kaasutinkone automaatilla. onko herkkiä ruostumaan? Paljonko koneella ajaa? kiitos vastauksista!
Kannattaako?
MB 190
71048
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
vähän sivustoa. Puhetta on W124:n tyyppivioista muutamallakin otsikolla -- pätevät aika tasan myös pikkukoriin.
Eli tiivistettynä, tsekkaa:
* takapään nivelet
* voimansiirron nivelet
* perän mahd. ääntely
* jouset
* sähkömoottorien (lämppäri, pyyhkijä) toiminta
* automaattiryypyn toiminta, nykiikö kylmänä
Auto ei ole paha ruostumaan, muovi/pelti yhtymäkohdat käy läpi.
Allekirjoittaneen vanha 190, tosin manuaalilla, olisi kuvan kansssa myytävänä: www.huittistenlaatuauto.fi
Tuntuu hullulta että joku oikein etsimällä etsii KAASUTIN moottorista autoa!!
Ei muuta kuin nykimään ja sammuilemaan! Kivoja iltoja kaasarin rassauksen parissa vaan! Täysin paska laite, sanokoon nysvärit mitä tahansa. Eihän se edes NÄYTÄ kaasuttimelta. Toiminta on ulkonäön kanssa samaa luokkaa. Hullun hommaa enää tänä päivänä ostaa kaasutinautoa.
...on hieno auto,mutta ns.tyyppivikoja on toki.
Oman lyhyehkön tuttavuuden perusteella näyttäisi lähes joka autossa olevan pakkasella huutava lämmityslaite.Omassani tosin meteli lakkaa melko pian kun auto vähän lämpenee,mutta sääliksi käy puhaltimen moottoria.
Auton ruostuminen on niin paljon kiinni siitä kuinka sitä pidelty,ettei kommenttia siihen.
Kojelaudassa on usein näissä näkynyt halkeamia,mutta pikkujuttuhan tuo.
Koska Mersulla usein ajettu paljon,on varmaan syytä odottaa jossain vaiheessa remonttia voimansiirron puolella.Toisaalta edellinen omistajahan on saattanut jo paljon tehdäkin.
Kaasutin on vanhassa autossa yleensä huollon tarpeessa,joskus ei auta huoltokaan jotta sen saisi toimimaan kuten on tarkoitettu.Suosittelen mieluummin ruiskumallia 190E,taloudellisempaa ja varmempaa menoa.Täytyy kuitenkin muistaa että yksilöitähän autot ovat,viime kädessä päätös on sinun,mutta onnea matkaan!
Mulla on ollut uudesta ko. malli mutta Deenä. n. 75 kkm lämppärimoottori aloitti ulinan kylmillä keleillä. n. 80 kkm ei mennyt ekalla läpi katsastuksessa, sillä raidetangoissa oli välystä. n. 93 kkm vaihdoin 300 DA-88. Mittarissa sillä on n. 405 kkm. Ja alipainepumppu on vaihdettu ja jakoketju ja aina ekalla katsastuksessa läpi. Täman mallin vikoja et kysynytkään, mutta voin suositella.
Ja 201 oli minulla aivan uudesta.
kaasari. Se tosiaan on työläämpi kuin ruisku.
190 E:n mekaniikka on todella kestävää, ja ruiskun etuina on pienempi kulutus, tasaisempi käynti, ei nykimistä kylmänä (eikä kuumana), vastaa heti kaasupolkimen liikkeisiin jne.
Ja vielä-, ainakin tuontimallit vuodesta -85 vähäpäästöisiä.
Se onko automaatti tai manuaali, on mieltymys asia.
Ja kokeilemaan miltä pitää näyttää ja tuntua EHJÄ pikkanen! ;-)
Oma lehmä on enää hyvin vähän ojassa. Tuolle yksilölle ilmaantui oitis pari ottajaa. Tosin käsirahaa en saanut kummaltakaan. Vain sanoja. Ja niiden arvo on tänä päivänä olematon. Joten auto on vielä vapaa räväkälle päättäjälle.
http://groups.msn.com/Jobman/shoebox.msnw?action=ShowPhoto&PhotoID=332
999